Klímapszichológia

  • Bemutatkozás
Zöld - receptre

Zöld - receptre

prevenció az egészségügyben - kicsit másképp

WHO jelentése szerint fizikailag nem vagyunk eléggé aktívak: négyből egy felnőttnek ebből egészségügyi problémái is származnak, gyerekek esetében pedig az agyi fejlődés és a szociális készségek károsodhatnak emiatt. 

A mozgáshiány öl, butít és nyomorba dönt

A mozgáshiány - kombinálva a helytelen táplálkozással - szív- és érrendszeri megbetegedéseket, 2-es típusú diabéteszt, gyengébb izomrendszert, elhízást és depresszív tüneteket okoz. Az orvosok pedig hiába írnak fel recepteket a tünetek kezelésére, ha az okon, az inaktív életmódon nem változtathatnak. Egy inaktív ember a brit egészségügyi rendszer, az NHS kimutatásai szerint 37%-kal több napot tölt kórházban, mint egy aktív életmódú, illetve 5%-kal gyakrabban jár orvoshoz, így duplán terheli a rendszert. Az inaktivitás költségeit 8.2 millárd fontra becslik évente. 

A zöld recept koncepció

 

És itt jön be a képbe a "zöld recept" koncepció, ami éppen a fizikai inaktivitásra fókuszálva javít a betegek fizikai és szellemi állapotán, és egyre több helyen fontolgatják a bevezetését. 

A zöld recepteket elsőként Új-Zélandban a 90-es években vezették be az egészségügyi rendszerbe, amikor is zöld papírra írták fel a fizikai aktivitást ajánló "recepteket".

A koncepció azóta tovább terjedt, így többek között már Angliában is működik. A zöld receptek hatékonyságát tudományos kutatások is kimutatták, hangsúlyozva, hogy olcsó prevenciós megoldás amely mellékhatások nélkül, bizonyíthatóan növeli a beteg életminőségét és előz meg betegségeket. Zöld receptre számos aktivitást fel lehet írni, így például közösségi sportokat és kertészkedést, sétaklubokban való részvételt, vagy szimplán diétás tanácsadást.  

grx.jpg

Az angliai Canterburyben az Egészségügyi Minisztérium támogatásával működő programnak külön tanácsadói telefonvonala is van, azt pedig, hogy kinek mit írjon fel az orvos, a beteggel együtt döntik el. A fő okok, amiért valaki zöld receptet kaphat: szív-és érrendszeri megbetegedések, diabétesz, arthritis, depresszió és elhízás. Sokszor ezek a betegek azért nem mozdulnak ki (és meg), mert egyedül nincs bátorságuk valahova elmenni, ezen is segít a program, hiszen az ajánlott helyeken fogadják őket illetve rendszeres telefonhívásokkal tartják a kapcsolatot és mérik fel, hogy történt-e javulás. A beteg tehát úgy érzi, foglalkoznak vele, odafigyelnek a problémájára, és van hova mennie. 

A zöld recept rendszer igyekszik minél több, zöldben történő aktivitást bevonni a programba, mert az is bizonyított, hogy az outdoor tevékenységek csökkentik a stresszt és a vérnyomást, mozgásra ösztönöznek, és javítják mind a mentális, mind a fizikai állapotát a betegnek. 

 

Hogyan működik a receptfelírás?

Canterbury városában például a Sport Canterbury szervezet menedzseli a recepteket: ők állítják össze azt a "menüt", amelyből a beteg választhat tevékenységet. Hozzájuk küldik tehát az orvosok a betegeket akikkel aztán ők tartják a kapcsolatot. A feltételek alapján 16 évnél idősebb, heti 150 percnél kevesebb fizikai aktivitást végző, motivált betegeket várnak, akik megfelelő kondiban vannak ahhoz, hogy alacsony és közepes nehézségű mozgásokat végezzenek. A háziorvos aláírásával szociális munkások, nővérek és egyéb egészségügyi dolgozók is felírhatnak zöld recepteket. 

A beteg először ingyenes konzultáción vesz részt amelynek során készítenek neki egy aktivitási tervet (diétás javaslatokkal), aztán négy hónapon keresztül havi egyszer telefonos beszélgetésen egyeztetik és értékelik az előrehaladást vele. A programok úgy vannak felépítve, hogy a beteg közösségi támogatást is kapjon, és közösségi tevékenységekben vehessen részt, így biztosítva a hosszútávú hatást. A zöld receptek a szabadban történő tevékenységekre koncentrálnak elsősorban, így például edzőtermi bérletet és hasonlókat nem támogatnak. 

green-prescription-diagram.gif

A folyamat a fenti ábrán is látszik, az orvos csupán felírja a zöld receptet, onnantól kezdve a helyi "sportklub" veszi kézbe a dolgokat, konzultál a beteggel, közösen célokat tűznek ki, motiválják, bátorítják és különféle programokat javasolnak neki, utána pedig rendszeresen tartják a kapcsolatot. Így a háziorvos tehermentesítve van hosszútávon, hiszen javul a páciensek egészségügyi állapota, kevesebb gyógyszerre van szükségük és kevésbé terhelik az egészségügyi rendszert. 

Egyszerű, olcsó és hatékony - miért nincs még nálunk is zöld recept?

Nemzeti park receptre

Az USA-ban is működik a zöld recept koncepció, a fentiekhez hasonlóan az orvosok parkokat (városi és nemzeti) írnak fel receptre egy direkt erre a célra készült adatbázis alapján. Az alábbi videóban megszólaló orvosok paradigmaváltást akarnak a gyógyászatban és az emberek felfogásában, mert ha ez nem történik meg, akkor a jelenlegi trendek alapján a jelenlegi fiatal generációnak kisebb lesz a várható élettartama, mint a szüleiknek, méghozzá a mozgáshiányos életmód  és az ebből fakadó betegségek miatt. Az egyik orvos úgy gondolja, a paradigmaváltás részeként az orvosok egyik első, beteghez intézett kérdése az kellene, hogy legyen: "és mennyi időt tölt Ön a szabadban?"

 

 

(A cikkben az alábbi forrásokra támaszkodtam: NHS, Health.gov.nz, WHO)

Ha érdekel a zöldfelületek és egészség összefüggései, kövesd az URBACT Health&Greenspace projektet!

 

 

Szólj hozzá! egészség zöldfelület inspiráló zöldterület mentális egészség Tovább
Zöld - receptre Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Szólj hozzá!

Ajánlott bejegyzések:

  • Hogyan közöljük a gyerekekkel, hogy a bolygónak kampec? Hogyan közöljük a gyerekekkel, hogy a bolygónak kampec?
  • Megvezetve - így fűti a klímaszkepticizmust az olajipar Megvezetve - így fűti a klímaszkepticizmust az olajipar
  • Az őserdőmentő fehér ember esete a zöld békával Az őserdőmentő fehér ember esete a zöld békával
  • Városi kertészkedés gangsta-style Városi kertészkedés gangsta-style
  • Klímaváltozás: a hozzáállásunk határozza meg, mihez kezdünk vele Klímaváltozás: a hozzáállásunk határozza meg, mihez kezdünk vele

A bejegyzés trackback címe:

https://klimapszichologia.blog.hu/api/trackback/id/tr9815352908

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
Facebook

A klímaváltozás lelki oldala.

Bemutatkozás

  • Bemutatkozás

Hasznos! (segédanyagok, cikkek)

  • Önkormányzatoknak
  • Trénereknek, tanároknak
  • Zöldterületek + egészség

Utolsó kommentek

  • klímapszichológus: @A Joda visszatér: a célom a blogon nem a klímaváltozás tudományos alapjainak ismertetése vagy meg... (2021.07.08. 08:05) Beszéljünk-e klímaváltozásról már az óvodában?
  • A Joda visszatér: @arthurthedent: Egyébként azt az oxigént, amely az esőerdőkben termelődik, az ott élő állatok fel ... (2021.07.08. 07:55) Beszéljünk-e klímaváltozásról már az óvodában?
  • A Joda visszatér: @klímapszichológus: Nem vagyok zöldellenes, egy csomó káros anyagot okádnak a gyárkéményének, erőm... (2021.07.08. 07:55) Beszéljünk-e klímaváltozásról már az óvodában?
  • klímapszichológus: @A Joda visszatér: legfeljebb feleslegesen tettük zöldebbé és fenntarthatóbbá a bolygót. Affene! w... (2021.07.07. 08:05) Beszéljünk-e klímaváltozásról már az óvodában?
  • A Joda visszatér: Azt is mondjuk el nekik, hogy a klímaváltozás nem a CO2 kibocsátás miatt van : magyarnarancs.hu/t... (2021.07.07. 08:02) Beszéljünk-e klímaváltozásról már az óvodában?
  • Utolsó 20

Friss topikok

  • klímapszichológus: @A Joda visszatér: a célom a blogon nem a klímaváltozás tudományos alapjainak ismertetése vagy meg... (2021.07.08. 08:05) Beszéljünk-e klímaváltozásról már az óvodában?
  • klímapszichológus: @Kovacs Nocraft Jozsefne: Ahogy azt már többször említettem, ez nem a klímaváltozás tudományával f... (2020.01.22. 09:25) Hogyan közöljük a gyerekekkel, hogy a bolygónak kampec?
  • klímapszichológus: @laci_52: a klímaváltozással foglalkozó kutatók legalább 97%-a egyetért azzal, hogy ember okozza. (2019.12.26. 14:21) 5 tipp Karácsonyra a családi klímabeszélgetésekhez
  • klímapszichológus: A továbbiakban a rasszista tartalmú kommenteket moderálom. @midnight coder, a rasszista megfogalma... (2019.11.12. 07:39) Az őserdőmentő fehér ember esete a zöld békával
  • klímapszichológus: @Alick: Örülök, hogy hasznosnak találod az oldalt! ;-) (2019.11.07. 22:02) Klímahiszti vagy jogos para? Te hogyan küzdesz meg a klímaváltozással?

Bejegyzések

  • Beszéljünk-e klímaváltozásról már az óvodában?
  • Mi az a társadalmi marketing? És hogyan változtathatja meg a világot?
  • Fenntarthatóságra nevelés óvodáskorban
  • Kihez hogyan szóljunk?
  • A hatékony önkormányzati klímakommunikáció alapjai
  • A koronavírus sokkal jobb sztori, mint a klímaváltozás
  • Update Norbi és a klímaváltozás pszichológiája
  • 6+1 módszer az óvodai/iskolai légszennyezettség ellen
  • Nem hiszel a klímaváltozásban? Kevesebbet fogsz szexelni.
  • Hogyan közöljük a gyerekekkel, hogy a bolygónak kampec?

Címkék

bevonás (2) civil (1) coaching (1) család (1) depresszió (1) egészség (1) erdőfürdő (1) esemény (1) fák (1) fenntarthatóság (7) gyerekek (2) hasznos (3) innováció (1) inspiráló (4) iskola (1) kampány (1) Karácsony (1) klímaakció (1) klímakommunikáció (7) klímapszichológia (1) klímaszkepticizmus (2) klímatörténet (1) klímaváltozás (7) kommunikáció (4) környezetvédelem (5) koronavírus (1) közösségépítés (1) közösségi kert (2) kutatás (1) légszennyezettség (1) marketing (2) mentális egészség (2) mozgalom (1) művészet (1) nemzetközi (1) nevelés (1) okos város (1) oktatás (1) olajipar (1) önkormányzat (3) őserdő (1) összeesküvés-elmélet (1) összefogás (1) óvoda (3) pozitív (1) pszichológia (7) ráhatás kvadráns (1) rendszerinnováció (1) smart city (1) start-up (1) storytelling (4) stratégia (2) szemléletformálás (2) szerző (1) tanároknak (1) társkeresés (1) történetmesélés (4) Trump (1) trump (1) várostervezés (1) workshop (1) zene (1) zöldfelület (3) zöldterület (3) Címkefelhő

Keresés

Archívum

  • 2021 július (1)
  • 2021 március (3)
  • 2020 április (1)
  • 2020 március (1)
  • 2020 február (2)
  • 2020 január (3)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (3)
  • 2019 október (6)
  • Tovább...

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Egyéb

A klímaváltozás és fenntarthatóság lelki (és kommunikációs) oldala.
süti beállítások módosítása
Dashboard