Klímapszichológia

  • Bemutatkozás
Klímaváltozás: a hozzáállásunk határozza meg, mihez kezdünk vele

Klímaváltozás: a hozzáállásunk határozza meg, mihez kezdünk vele

A "nincs itt semmi baj"-tól a "nekünk már késő"-ig

"Reménykedhetsz ugyan, hogy a katasztrófa elkerülhető, és érezheted magad még frusztráltabbnak és dühösebbnek a világ cselekvésképtelenségétől. Vagy elfogadhatod, hogy jön a katasztrófa.(Jonathan Franzen)"

- a fentieket és hozzájuk hasonlókat írt le Jonathan Franzen író a New Yorkerben nemrég, hatalmas vitát és felháborodást váltva ki vele. Az író úgy véli, jobb felkészülni és az adaptációra költeni, mint feleslegesen ölni a pénzt a megelőzés reményébe. Mindeközben nemzetközi szervezetek és civil mozgalmak sora állítja: igenis van remény, csak összevontan, vállvetve kellene cselekedni, méghozzá azonnal. 

 

Amit hiszel, aszerint cselekedsz

A tudományos tények mindenki számára ugyanazok: klímaváltozás van, emberi tevékenység okozza, és a témával foglalkozó kutatók 99%-a ebben egyetért. Mégis, ugyanazon tényeken alapulva többféle következtetést vonnak le és többféle álláspontot alakítanak ki maguknak az emberek, intézmények és kormányok.

Azért nagyon fontos megvizsgálnunk ezeket az álláspontokat, mert ezektől függ, milyen intézkedések és cselekvések lesznek a klímaváltozásra adott válaszok rendszerszinten. Van-e egyáltalán klímaváltozás, vagy nincs? Tehetünk-e még valamit, vagy már késő? A válaszaink, intézkedéseink, költségvetésünk attól függ, hogy mit hiszünk és milyen következtetéseket vonunk le magunknak, mire jutnak a cégek, kormányok és intézményrendszerek (és mi befolyásolja őket a következtetés levonásában). 

4 népszerű álláspont a klímaváltozással kapcsolatban

Az egyéni pszichológiai reakciókról, megküzdési stratégiákról már írtam, most következzen 4 népszerű álláspont a klímaváltozással kapcsolatban, a psychologytoday cikke alapján. 

 "Nincs semmi baj: Tagadó álláspont

Ezen az állásponton lévők úgy gondolják, a klímaváltozás csupán a liberálisok hisztije, pusztán politikai agenda az egész, a kapitalizmus megtámadása, a Nyugat önmarcangolása, harc azért, hogy a kormány nagyobb kontroll alatt tarthassa a gazdaságot. A baloldali tudósok eltúlozzák a klímaváltozással kapcsolatos következtetéseiket.

Ide tartozik Donald Trump politikája, aki szentül hiszi (legalábbis nyilvánosság előtt állítja), hogy a klímaváltozást a kínaiak találták ki, azért hogy az USA gazdaságát versenyképtelenné tegyék.  

trump-cnn.jpg

Nála még Putyin is jóval elfogadóbb állásponton van, sőt, köti magát a Párizsi Egyezményhez.

 "Vannak fontosabb dolgaink is!" Közömbös álláspont

 Akik ide tartoznak, elfogadják, hogy a klímaváltozás létező jelenség, de nem látják megalapozottnak azt, hogy katasztrófa lenne, és szerintük rengeteg más olyan dolog van, ami jóval veszélyesebb annál, és amivel inkább foglalkoznunk kellene. (pl éhezés, háborúk, szupervírusok elterjedése)  Jó példa a közömbös álláspontra Kövér László nyilatkozata például, ő úgy gondolja, a migráció fontosabb kérdés, mint a klímaváltozás, utóbbi előtérbe helyezése a jóval fontosabb problémák elé pedig "agymosás". 

"Csináljunk valamit, most azonnal!" Kríziselkerülő álláspont

Ide tartoznak azok, akik úgy gondolják, elkerülhető a klímakatasztrófa, de csak ha most azonnal cselekszünk (lásd Greta Thunberg), és 2°C alatt tartjuk a felmelegedést. Rengeteg forrást és energiát kell szánnunk arra, hogy megváltoztassuk a társadalom hozzáállását.  

 

 "Már késő": Kríziselfogadó álláspont

Ide tartoznak azok, akik Jonathan Franzenhez hasonlóan úgy gondolják, már késő a prevencióhoz és ami erőforrásunk van, az a hatások csillapítására fordítandó. Amíg pedig nem rosszabb a helyzet, élvezzük azt, amink van és tegyünk azokért, akiket szeretünk. Franzen ezt írja:

"Rendben van küzdeni az emberi természet korlátaival és abban reménykedni, hogy elkerülhetjük és megelőzhetjük mindazt a szörnyűséget, ami jön, de pont ugyanennyire fontos hogy kisebb, helyi csatákat is megvívjunk, ahol reális remények vannak a megnyerésükre. Tedd a helyes dolgokat a bolygóért, persze, de próbáld menteni azt is, amit kifejezetten Te szeretsz, legyen az egy közösség, intézmény, természeti hely, egy faj amelyik bajban van - és értékeld a kis sikereket is. Bármilyen jó dolgot tegyél is, az nem biztos, hogy segít megakadályozni egy jóval forróbb jövő eljövetelét, de értelme van, és ma jót tesz. Amíg van amit szeress, addig van amiben reménykedhetsz" (Jonathan Franzen)

UI: amint azt látni fogjuk, a kép ennél árnyaltabb, hiszen számos pszichológiai mechanizmus is beleszól abba, hogy cselekszünk-e az álláspontunknak megfelelően. A cselekvési tehetetlenség, a máshová figyelés ráadásul rendszerszintű, hiába hirdetünk klímavészhelyzetet és kongatjuk a harangot (ezekről írok még).

(Az írás alapjául a következő cikk szolgált: What should we believe about climate catastrophe? Psychologytoday.com)

43 komment környezetvédelem pszichológia klímaváltozás trump fenntarthatóság Tovább
Klímaváltozás: a hozzáállásunk határozza meg, mihez kezdünk vele Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
43 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Klímaváltozás - hogyan ne veszítsük el a fejünket (és maradjunk hatékonyak?) Klímaváltozás - hogyan ne veszítsük el a fejünket (és maradjunk hatékonyak?)
  • 2 ütős hazai klip a klímaváltozásról 2 ütős hazai klip a klímaváltozásról
  • Megvezetve - így fűti a klímaszkepticizmust az olajipar Megvezetve - így fűti a klímaszkepticizmust az olajipar
  • Az őserdőmentő fehér ember esete a zöld békával Az őserdőmentő fehér ember esete a zöld békával
  • Városi kertészkedés gangsta-style Városi kertészkedés gangsta-style

A bejegyzés trackback címe:

https://klimapszichologia.blog.hu/api/trackback/id/tr515243796

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

haXXor 2019.10.22. 00:03:21

Nekem magas labda ez a poszt.. meghagyom masnak :D
Válasz erre 

0.5 bit 2019.10.22. 00:12:23

"A tudományos tények mindenki számára ugyanazok: klímaváltozás van, emberi tevékenység okozza, és a témával foglalkozó kutatók 99%-a ebben egyetért."

Ez így szép, de arról van valamilyen adat, hogy a témával foglalkozó kutatóknak mi a konszenzusos álláspontja a fenti forgatókönyvekről. Azt látható, hogy az első pontot a kutatót 1% fedi le.

Mekkora részük szerint még nem égető a probléma, mekkora részük szerint most kell cselekedni és mekkora részük szkeptikus a csökkentés megoldhatóságával kapcsolatban?
Válasz erre 

2019.10.22. 02:32:26

Az a baj, hogy már abból látszik, mekkora pseudotudomány ez, hogy egyike a fő politikai témáknak amivel egyik oldal szeretne minél több embert megmozgatni a maga javára. Klímapszichológia? Az még ezen is túltesz...
A média egyre inkább átmegy szürreálisba sajnos; a hatalomért nincs eszköz ami nem bevethető így egyre gátlástalanabb dolgok jelennek meg. Nem csak Putyin manipulál sőt...
Válasz erre 

chrisred 2019.10.22. 05:30:56

Mindenki a saját érdekei mentén foglalja el az álláspontját, főleg, ha azt a nyilvánosságnak szánja, meg akar győzni vele másokat. Trump mögött az amerikai szén- és olajlobbi áll. Putyin országának gazdasága ugyan a szénhidrogének exportjára épül, ugyanakkor kétségbeesetten keresi a lehetőséget az atomipari potenciál kiépítésére, ezért az orosz propaganda az egyetlen alternatívának az atomerőművek építését állítja be. Greta Thunberg meg minden bizonnyal ötven év múlva is élni fog, ellentétben az előző kettővel.
Válasz erre 

BiG74 Bodri 2019.10.22. 06:13:02

Már az elején bukik a dolog. Dehogy általánosan elfogadott dolog, sőt.
Mindenesetre a fityisztagozatosak ledöbbenhettek útmutató apostoluk utóbbi nyilatkozatán.
Válasz erre 

klímapszichológus 2019.10.22. 06:34:02

@randomgenerator: Köszönöm a hozzászólásodat. Ha jól értem, a klímakutatás és klímatudomány azért pseudotudomány, mert a politika foglalkozik vele? Van még jópár tudományos terület, ami alaposan át van politizálva, úgymint: szociológia/népesedéstudomány,:mit kezdjünk az elöregedő korfával, energetika: hogyan nézzen ki az energiamix, orvostudomány: mit hogyan és mennyire támogasson a TB, mezőgazdaság: hol mit termesszünk és mi legyen támogatva, és még sorolhatnám. A pszichológia miért ne foglalkozhatna a klímaváltozással? Azzal foglalkozhat, hogy milyen hatással vannak a videojátékok a gyerekekre (fejlődéspszichológia), vagy hogy hogyan rendezzük be a Tesco-t és hogyan nézzenek ki a hirdetések (reklámpszichológia), kit vegyünk fel és kit nem és milyen teszteket használjunk ehhez (a HR is erősen támaszkodik a pszichológiákra), és megint csak sorolhatnám, de pont a klímaváltozás emberekre mért hatásával és a lehetséges megoldásokkal ne foglalkozzon? Miért?
Válasz erre 

klímapszichológus 2019.10.22. 06:47:10

@0.5 bit: ez egy nagyon érdekes kérdés. Többféle szcenárió létezik ezek persze nem olyan pontosak, mint a múlt adataiból kiszűrni azt, hogy van klímaváltozás és emberi tevékenység okozza. A helyzet valószínűleg sokkal rosszabb, mint ahogy azt a közvélemény gondolja, de beindul egy társadalmi elfojtás/eltitkolás/félrenézés, és ellenállás, amiről írni fogok. Persze, a klímamozgalmak terjednek, és szép hogy Budapesten is ki lesz hirdetve a klímakatasztrófa, de még mindig nő az üvegházhatású gázok kibocsátása és nagyjából úgy élünk, mintha 5 Földünk lenne egy helyett.
Válasz erre 

midnight coder 2019.10.22. 07:34:09

@klímapszichológus: Alapvetõen valóban azonnal kellene tenni valamit, de ezzel szemben a mainstream zöld álláspont kb. arról szól, hogy majd 30 év múlva CO2 semleges lesz az emberiség, és az majd jól megoldja a helyzetet. Ezzel szemben a szomorú realitás az, hogy sem az emberiség nem lesz CO2 semleges még 50 év múlva sem, sem az nem lenne megoldás, ha az lenne, mert a CO2 ettõl még ott marad a légkörben, plusz van egy rakás más kellemetlen folyamat ami gerjeszti a melegedést CO2 nélkül is.

Ergo, ha valóban cselekedni akarna az emberiség, akkor most kellene nekiállni a Föld lehûtése projectnek, amibõl szerencsés esetben úgy 5 év múlva lenne valami, és akkor viszonylag épségben meg lehetne õrizni a mostani bioszférát. Közben persze folytatni kellene a CO2 mentes megoldásokra való átállást a megújulóktól az atomerőmûvekig, illetve a fúziós erõmûvekig, a közlekedés, szállítás, mezõgazdaság CO2 mentesítését, és persze a népességrobbanás visszafordítását. Ja, és a meglévõ CO2 egy részének kivonását. De be kellene látni, hogy ez nem fog menni 30 év alatt. Pláne nem az egész bolygón, ahol nem csak németek élnek de afrikaiak is.

De annak az esélye, hogy ezt az emberiség meglépi, valahol a 0% körül van. És ha megpróbálnák, akkor a zöldek tiltakoznának a leghangosabban.
Válasz erre 

CCnick 2019.10.22. 07:40:52

@chrisred: " az orosz propaganda az egyetlen alternatívának az atomerőművek építését állítja be" Nem kell ahhoz orosz propagand csak némi értelmi képesség, hogy az ember felfogja, co2 mentesen és folyamatosan jelenleg és a belátható jövőben csak az atomerőmű tud áramot előállitani (ott ahol nincsenek bővizű nagyesésű folyók vagyis a Föld legnagyobb részén)
Válasz erre 

klímapszichológus 2019.10.22. 08:05:04

@midnight coder: a Te álláspontod tehát a negyedik, a kríziselfogadó. Arra lennék kíváncsi, hogy hogyan tudsz ezzel együtt élni? Például hat-e ez az életfilozófiádra, a családalapítási terveidre vagy bármi másra? Hogyan érzed magad ezzel az állásponttal? Milyen konklúzióra jutottál a magad részére? Valami Franzenhez hasonlóra, vagy esetleg másra?
Válasz erre 

klímapszichológus 2019.10.22. 08:38:17

@jájjákkormostággodhátunk: köszönöm a hozzászólásodat! A tiéd a Tagadó/Közömbös álláspont. Bár a közömbösnél azt írtam, hogy a jelenben vannak nagyobb problémáink is, de jó "nyugtató" lehet, ha arra gondolunk, hogy régen mennyivel rosszabb volt a helyzet, bezzeg most. A mostani generációnak attól még nem indokolatlan a félelme, csak mert az előző generációknak is voltak nagyon is indokolt és érthető félelmei.
Válasz erre 

Örömhernyó 2019.10.22. 08:45:56

A klíma változik. Mindig is változott, most két globális eljegesedés közt vagyunk egy felmelegedő időszakban.
A legborzasztóbb időszakok az emberiség történelmében a lehűlésekhez kötődnek. Termésvesztés, élelmiszerhiány, járványok, felkelések, forradalmak, népvándorlások, civilizációk bukása stb.

Ami az igazi tragédia, az a harmadik világ túlnépesedése. Hogy Afrikában, Közép- és Dél-Amerikában, Ázsiában, a Közel-Keleten korlátlanul szaporodnak, tenyésznek az emberek. De persze fehér emberként ezt nem szabad kimondani, mert az "rásszizmus".

Greta Thunberg egy autista kislány, akin nyilvánvalóak annak a tűnetei hogy magzati fejlődése alatt ki volt téve az anyja alkoholfogyasztása hatásainak. Fetal alcohol syndrome. Tessék erről a rendellenességről képeket keresni.
Autistaként van egy rögeszméje, ez a klímaváltozás miatti rettegés. És mindenki komolyan veszi őt sajnos.
Válasz erre 

Örömhernyó 2019.10.22. 08:50:24

A klímaváltozásnál sokkal égetőbb problémák vannak, de pont a klímahiszti miatt ezekről nem lehet beszélni.
A klímahisztivel alapozzák meg azokat az extra adókat, amiket a fejlett fehér országokra fognak kivetni büntetőadóként.

A klímahisztivel egyet tehetünk: figyelmen kívül hagyjuk és a valós problémákra koncentrálunk.
Válasz erre 

Örömhernyó 2019.10.22. 09:00:02

@Örömhernyó: Most ezek mennek, nem klasszikusan szép, fiatal lányok megmondják a tutit.
Előbb az a Malala Yousafzai, aki kitart az iszlám mellett, holott annak nevében lőttek rá a tálibok, összehaknizott magának mindenféle díjakat, ösztöndíjakat, Nobel-díjat.
Ezt megirigyelték Greta Thunberg szülei és átvették a receptet, felhergelték az autista lányukat, majd körbehaknizták vele a világ médiáit. Egy bizonytalan talajon álló elmélettel házalnak (ember okozta globális felmelegedés). Közben a valós problémákról beszélőket elhallgattatják.
Válasz erre 

klímapszichológus 2019.10.22. 09:05:15

@Örömhernyó:
„ Egy átlagos amerikai állampolgár – az országon belüli osztálykülönbségeket figyelmen kívül hagyva – ugyanannyi kibocsátásért felelős, mint akár 500 etiópiai, csádi, afganisztáni, mali, kambodzsai vagy burundi polgár.” A te karbonlábnyomod - hacsak nem élsz önfenntartó életet egy ökofaluban vagy napelemes tanyán - nagyjából 250 harmadik világbeli emberének felel meg. Ugye ezek után kicsit nehezebb arról beszélni, hogy pusztán a túlnépesedés a hibás mindenért és az, hogy máshol "tenyésznek" (igen, jól érzed egyébként, ez eléggé rasszista beszédmód, kivéve persze ha nálad családilag ez az elfogadott kifejezés arra, ha baba születik)?

Olvass tovább, ha szeretnél többet tudni ezügyben: qubit.hu/2019/10/17/a-klimakatasztrofa-is-egy-biznisz-ami-tokeletesen-illeszkedik-a-kapitalizmus-logikajaba A "már volt máskor is klímaváltozás, ez egy természetes jelenség"-re itt olvashatod a választ: skepticalscience.com/climate-change-little-ice-age-medieval-warm-period.htm
Válasz erre 

midnightcoder2 2019.10.22. 09:09:45

@klímapszichológus: Gyerekem nincs, már nem is lesz, azt a max. 30 évet ami nekem hátra van, a Föld valahogy még biztosan ki fogja húzni, de ha nem akkor sem veszítek annyit, mint ha teszem azt 20 éves lennék. Sokkal többet ez ügyben nem tehetek mint azt, hogy elmondom hogy szerintem mit kellene tenni. A garázsban nem tudok olyan rakétát építeni, ami a Föld hûtéséhez szükséges anyagokat a levegõbe juttatja. Tervezek még egy napelemrendszert a tetõre, nem hiszem ugyan, hogy ez megold bármit is, viszont jelenleg nem rossz bolt (legalábbis, amíg az áramszolgáltatók vállalják az energiatárolás nem túl hálás feladatát).
Válasz erre 

midnightcoder2 2019.10.22. 09:14:26

@klímapszichológus: "A te karbonlábnyomod - hacsak nem élsz önfenntartó életet egy ökofaluban vagy napelemes tanyán - nagyjából 250 harmadik világbeli emberének felel meg."

Egyrészt ez így ebben a formájában nagyon nem igaz. Max. addig volt az, amíg Kunta-Kinte a szavannán élt egy fûkunyhóban, antilopra vadászva. De régen nincs már annyi antilop ami az ottani népességhez elég lenne, így Kunta-Kinte egy város peremén lakik, és bár az ökológiai lábnyoma kisebb mint a tiéd, de messze nem ennyivel.
Válasz erre 

midnightcoder2 2019.10.22. 09:17:33

@midnightcoder2: Szerk: Másrészt pedig Kunta Kinte 10 gyereke már nem szeretne a város szélén összetákolt bádogbódéban lakni. Ergo, az õ gyerekei ökológiai lábnyomuk már nem biztos, hogy kisebb lesz mint a tiéd. És õk elég sokan vannak és egyre többen, miközben az európaiak fogynak.
Válasz erre 

klímapszichológus 2019.10.22. 09:27:00

Mindenkinek köszönöm a hozzászólásokat! Úgy gondolom, klasszul bemutattuk itt együtt az összes álláspontot, amit a cikkben bemutattam! :)
Válasz erre 

chrisred 2019.10.22. 09:32:25

@CCnick: Szerintem meg elegendő értelmi képességgel nem csak odáig jut az ember, hogyan lehet CO2 mentesen áramot előállítani, hanem hogy annak az áramnak a felhasználása mennyiben járul hozzá a klímaváltozáshoz. A propaganda pont akkor hatékony, ha féligazságokkal a szükséges vágányra tereli az emberek gondolatait.
Válasz erre 

Serény Vélemény 2019.10.22. 09:52:36

@klímapszichológus:
Szerintem a klímaváltozás elsődleges oka az úgynevezett "bűn", amit az úgynevezett "emberiség" egyénileg és kollektívan is elkövet. Aki most ezt a klímatisztit generálja, ráadásul ugyanúgy konkrét bűnt követ el, mint aki negligálja. Ugyanis (1) én még olyan klímahisztizőt nem láttam, aki hajlandó lett volna olyan életmódra váltani, ami ténylegesen fenntartható volna, és ami ténylegesen hozzájárulna a klímaváltozás megállításához. (2) aki viszont negligálja a klímaváltozást és hatásait, az kétségtelenül nem járul hozzá sem a "műveléshez" sem az "őrzéshez". Az "egész emberiség majd ha összefog" nevű mesét meg már a kommunisták is lejáratták, ráadásul Nimród óta soha nem volt jó eredménye a nagy emberi összeborulásoknak. Az egyelten helyes megoldás a "térdre, imához" volna, csak ugye ezt a jelenleg agymosott és szellemi (spirituális) értelemben tök vak emberiség nem hajlandó elfogadni.
Olyan ez, mint a terhesség. A szülési fájdalom nem úgy tör rá a nőre, hogy ne tudná, hogy előbb-utóbb megérkeznek a fájások, hanem előtte 9 hónapig gömbölyödik. Most ez a klímaváltozás, és az azt körüllengő hiszti-parti egy jóslófájás. Még nem igazi, de már közel van az, amikor tényleg beindul a szülés. És ez a szülés még nem is olyan lesz, mint az igazi szülés, ami fájdalommal jár ugyan, de legalább ember születik a földre, hanem sokkal-sokkal sokkolóbb, és fájdalmasabb.
Válasz erre 

BiG74 Bodri 2019.10.22. 10:15:49

Úgy látom a legtöbb skatulya alapja az egyszerűsítés. A legtöbb ember képtelen komplexen gondolkozni, ezért aztán a rá jellemző módon egyszerűsít. Mivel a csoportok tagjai a mai világban könnyen tudnak hasonló gondolatokat kifejtő embereket találni, így megerősítve érzik magukat. Pedig az gondolatiságuk mögött nagyobbrészt saját világfelfogásuk áll.
Válasz erre 

Örömhernyó 2019.10.22. 13:40:26

@klímapszichológus: Tehát ha ma nekem egy picivel nagyobb az ökológiai lábnyomom, mint egy fekete afrikaié (amúgy ebben kételkedem, mivel Afrikában alig terem meg valami helyben, zöldséget, rizst, kuloricát, burgonyát, búzát, mindent importálnak - olvasgasd a magyar farmer Zambiában blogot), a motorizáció oda is elért, egy afrikai rézbányában kitermelt fémet nem csak én, hanem a kínai, indonéz, ausztrál, brazil ember is felhasznál, nincs olyan, hogy pántlikázva lenne az én ökológiai lábnyomom.
Ha az elkövetkező 5 évben M'bulayo faluban nemz egy férfi 10 gyereket, azok nem azon az életszínvonalon akarnak élni, mint a nagyszüleik éltek, hanem megindul Európa felé, mert ott segílykét remélnek vagy helyben fognak fogyasztani még több üzemanyagot, elektromosságot, húst, cukrot, pálmaolajat, autógumit, okostelefont, aminek 99%-a Kínából jut el oda, mert a kínaiak teleszövik Afrikát utakkal, hidakkal, stadionokkal ezzel elnyerve a helyi erős emberek jóindulatát és koncessziókat.
A valódi gond a túlnépesedés. Igaz, hogy egy német vagy dán ember sokszor annyi szemetet és CO2-t termel, mint egy mozambiki, kongói, de a fekete afrikaiból korlátlan az utánpótlás és egyrészt helyben nő rohamosan a fogyasztásuk, másrészt meg megindulnak a fejlett világ felé és ott fognak gondot okozni.
A létszámstop lenne a megoldás. Sajnos elvitte Afrikába a csúnya fehér ember a védőoltásokat, így mind a 12 gyereke életben marad a helyi embernek. Az óvszer, meddővé tételi eljárások sajnos nem terjedtek el arrafelé. Az emberiség hamarabb fog katasztrofálisan túlnépesedni, minthogy a globális felmelegedésben megizzadna.
Amúgy ha változik a klíma, csökkennek a termőterületek, emelkedik a tengerszint, az ellen és hatásai ellen talán a legjobb megoldás az lenne, ha megállítanák az emberiség korlátlan szaporodását.
Válasz erre 

chrisred 2019.10.22. 14:05:47

@Örömhernyó: "Ha az elkövetkező 5 évben M'bulayo faluban nemz egy férfi 10 gyereket, azok nem azon az életszínvonalon akarnak élni, mint a nagyszüleik éltek, hanem megindul Európa felé, mert ott segílykét remélnek vagy helyben fognak fogyasztani még több üzemanyagot, elektromosságot, húst, cukrot, pálmaolajat, autógumit, okostelefont, aminek 99%-a Kínából jut el oda, mert a kínaiak teleszövik Afrikát utakkal, hidakkal, stadionokkal ezzel elnyerve a helyi erős emberek jóindulatát és koncessziókat."

Valójában ilyen jellegű átlagszámok nem léteznek, a fejlődő országokban rohamosan csökken a termékenységi ráta, az elkövetkező pár éven belül a világátlag is populáció fenntartásához szükséges 2.1 alá,csökken, és onnantól a népességszám növekedését kizárólag az átlagos élettartam növekedése generálja majd. És az igazi problémát az egész Föld lakosságának elöregedése fogja jelenteni.
Válasz erre 

midnightcoder2 2019.10.22. 14:51:48

@chrisred: Attól függ, hol. Afrikában Pl. az évszázad végéig megbízhatóan nõni fog a népesség, legalábbis a demográfusoknak hinni lehet. 2050-ig duplázódni fognak, azaz kb. 1.4 milliárddal lesz több belõlük, majd az évezred végéig ez is duplázódni fog.
Válasz erre 

midnightcoder2 2019.10.22. 15:02:32

@Serény Vélemény: "én még olyan klímahisztizőt nem láttam, aki hajlandó lett volna olyan életmódra váltani, ami ténylegesen fenntartható volna, és ami ténylegesen hozzájárulna a klímaváltozás megállításához"

Igazából nem is igen van ilyen életmód. Elvben ugyan Kunta-Kinte amikor fûkunyhóban élt és az általa agyonütött antilopokat ette, karbonsemleges volt. De mekkora is volt az ökológiai lábnyoma, azaz az a földterület, ami egy Kunta-Kinte életben tartásához szükséges volt ? Óriási. Bizony, antilop nem terem minden bokorban. Ha vissza akarnánk lépni technológiában 2-300 évet, akkor bizony létszámban is vissza kellene. Hányan is éltek 300 éve a Földön ?
Válasz erre 

I_Isti 2019.10.22. 15:25:28

@midnightcoder2: "Igazából nem is igen van ilyen életmód."
Szerintem van. Kb. önellátó szintű paraszti gazdálkodás a múlt század elejéről. Még lóval szántani, és még kézzel kaszálni. A szemetet komposztálni, csak a kertben kapirgászó csirkéket enni, és a saját, moslékon is hízlalt disznókat. Nincs műanyag csomagolás, nincs áramfogyasztás, nincs mobiltelefon, internet, nincs vasaláskönnyített nejloning, de tampon sincs és intim betét sem. És ha valaki csirkepörköltet akar enni, akkor az asszony elvágja a csirke nyakát, és pörköltösíti.
És ha a jégeső vagy árvíz, vagy aszály, vagy akármi elveri a termést, akkor szívás van, és nagyon intenzív fogyókúra.
Válasz erre 

chrisred 2019.10.22. 15:35:28

@midnightcoder2: Az egész Földet számítva. Például a durván túlnépesedett Távol-Keleten, ahol jelenleg nagyjából kétszer annyian élnek, mint egész Afrikában, 2050-re végletesen elöregedik a társadalom, és rohamosan csökkeni kezd a népesség.
Válasz erre 

klímapszichológus 2019.10.22. 15:59:24

@I_Isti: édesanyámék vidéki gyerekkora kb. ilyen volt, nem kell 100 évvel visszamenni az időben...szemetet szinte nem is termeltek, ami volt az komposztálható volt vagy fűtöttek vele, műanyagcsomagolás nem volt (emlékeztek még, hogy alufóliában voltak a csokik?), az autók után kiszaladtak a gyerekek az utcára megbámulni azokat, repülőutakról nem is álmodtak...egyetlen generáció alatt változott meg drasztikusan minden - már ami a szeméttermelést , energiafelhasználást és életszínvonalemelkedést illeti.
Válasz erre 

CCnick 2019.10.22. 22:41:58

@chrisred: Pl a Pakson termelt áram mennyivel járul hozzá a klímaváltozáshoz?
Válasz erre 

chrisred 2019.10.23. 05:08:17

@CCnick: Mondjuk azzal, hogy a magyar GDP jelentős részét az itteni német autogyárak termelik?
Válasz erre 

CCnick 2019.10.23. 19:55:02

@chrisred: Ezt azért kifejthetnéd bövebben mert nem látom az értelmét.
Válasz erre 

Örömhernyó 2019.10.24. 00:27:21

@chrisred: Csakhogy a Távol-Keleten maguknak termelik a GDP-t, nem nemzetközi segélyeken élnek. Afrikában még mindig rohamosan nő a népesség és még évtizedekig nőni fog.
Válasz erre 

chrisred 2019.10.24. 05:35:01

@CCnick: www.europarl.europa.eu/news/hu/headlines/society/20190313STO31218/amit-erdemes-tudni-a-gepjarmuvek-szen-dioxid-kibocsatasarol-az-eu-ban

"A közlekedés felelős a teljes uniós szén-dioxid-kibocsátás majdnem 30 százalékáért, amelynek 72 százaléka a közúti közlekedésből származik."
Válasz erre 

chrisred 2019.10.24. 05:35:38

@Örömhernyó: És ennek mi köze a témához?
Válasz erre 

klímapszichológus 2019.10.29. 06:52:07

A vitának és beszélgetésnek nagyon örülök, de a másikat sértő és személyeskedő kommenteket kimoderálom, mert se nem produktív, se nem elegáns, a másiknak meg rosszul esik.
Köszönöm a megértéseteket.
Válasz erre 

CCnick 2019.10.29. 08:44:02

@chrisred: És ez miben kapcsolódik az eredeti állításodhoz? Ha szerinted az kizárólag ruszki propaganda, hogy az atomerőmű az egyetlen CO2 semleges áramelőállítási módszer akkor mit tudsz javasolni azoknak az országoknak ahol nincsenek bővízű nagyesésű folyók mégis szeretnének CO2 nélkül 0-24ben jan.1-től dec.31-ig áramot előállítani?

@klímapszichológus: Egy Los Angelesi gender-csillámpóni-metoo szakon is gyengébb Safe Space-t követelnek meg mint amit te itt.
Válasz erre 

chrisred 2019.10.30. 05:42:48

@CCnick: Ez volt az állításom, amire reagáltál:

"Szerintem meg elegendő értelmi képességgel nem csak odáig jut az ember, hogyan lehet CO2 mentesen áramot előállítani, hanem hogy annak az áramnak a felhasználása mennyiben járul hozzá a klímaváltozáshoz."
Válasz erre 

klímapszichológus 2019.10.30. 06:33:12

@CCnick: ez van. :) De köszönöm hogy átfogalmaztad a hozzászólásodat, értékelem! És a gender-csillámpóni-metoo szak is roppant szemléletes volt!
Válasz erre 

CCnick 2019.11.01. 15:54:07

@chrisred: "Ez volt az állításom, amire reagáltál:"

menjünk vissza a kályhához:

CCnick 2019.10.22. 07:40:52
@chrisred: " az orosz propaganda az egyetlen alternatívának az atomerőművek építését állítja be" Nem kell ahhoz orosz propagand csak némi értelmi képesség, hogy az ember felfogja, co2 mentesen és folyamatosan jelenleg és a belátható jövőben csak az atomerőmű tud áramot előállitani (ott ahol nincsenek bővizű nagyesésű folyók vagyis a Föld legnagyobb részén)

@klímapszichológus: aki 2019-ben a blog.hu-n a "baromság" szó használata miatt kommentet töröl és kiselőadást a a sértő kommentek cunarosszaságáról az szvsz kicsit túltolja
Válasz erre 

chrisred 2019.11.02. 06:17:21

@CCnick: Igen, és erre reagáltam azzal, hogy az erőmű nem kizárólag az áram előállítása során generálhat CO2 termelést, hanem annak a felhasználása során is.
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook

A klímaváltozás lelki oldala.

Bemutatkozás

  • Bemutatkozás

Hasznos! (segédanyagok, cikkek)

  • Önkormányzatoknak
  • Trénereknek, tanároknak
  • Zöldterületek + egészség

Utolsó kommentek

  • klímapszichológus: @A Joda visszatér: a célom a blogon nem a klímaváltozás tudományos alapjainak ismertetése vagy meg... (2021.07.08. 08:05) Beszéljünk-e klímaváltozásról már az óvodában?
  • A Joda visszatér: @arthurthedent: Egyébként azt az oxigént, amely az esőerdőkben termelődik, az ott élő állatok fel ... (2021.07.08. 07:55) Beszéljünk-e klímaváltozásról már az óvodában?
  • A Joda visszatér: @klímapszichológus: Nem vagyok zöldellenes, egy csomó káros anyagot okádnak a gyárkéményének, erőm... (2021.07.08. 07:55) Beszéljünk-e klímaváltozásról már az óvodában?
  • klímapszichológus: @A Joda visszatér: legfeljebb feleslegesen tettük zöldebbé és fenntarthatóbbá a bolygót. Affene! w... (2021.07.07. 08:05) Beszéljünk-e klímaváltozásról már az óvodában?
  • A Joda visszatér: Azt is mondjuk el nekik, hogy a klímaváltozás nem a CO2 kibocsátás miatt van : magyarnarancs.hu/t... (2021.07.07. 08:02) Beszéljünk-e klímaváltozásról már az óvodában?
  • Utolsó 20

Friss topikok

  • klímapszichológus: @A Joda visszatér: a célom a blogon nem a klímaváltozás tudományos alapjainak ismertetése vagy meg... (2021.07.08. 08:05) Beszéljünk-e klímaváltozásról már az óvodában?
  • klímapszichológus: @Kovacs Nocraft Jozsefne: Ahogy azt már többször említettem, ez nem a klímaváltozás tudományával f... (2020.01.22. 09:25) Hogyan közöljük a gyerekekkel, hogy a bolygónak kampec?
  • klímapszichológus: @laci_52: a klímaváltozással foglalkozó kutatók legalább 97%-a egyetért azzal, hogy ember okozza. (2019.12.26. 14:21) 5 tipp Karácsonyra a családi klímabeszélgetésekhez
  • klímapszichológus: A továbbiakban a rasszista tartalmú kommenteket moderálom. @midnight coder, a rasszista megfogalma... (2019.11.12. 07:39) Az őserdőmentő fehér ember esete a zöld békával
  • klímapszichológus: @Alick: Örülök, hogy hasznosnak találod az oldalt! ;-) (2019.11.07. 22:02) Klímahiszti vagy jogos para? Te hogyan küzdesz meg a klímaváltozással?

Bejegyzések

  • Beszéljünk-e klímaváltozásról már az óvodában?
  • Mi az a társadalmi marketing? És hogyan változtathatja meg a világot?
  • Fenntarthatóságra nevelés óvodáskorban
  • Kihez hogyan szóljunk?
  • A hatékony önkormányzati klímakommunikáció alapjai
  • A koronavírus sokkal jobb sztori, mint a klímaváltozás
  • Update Norbi és a klímaváltozás pszichológiája
  • 6+1 módszer az óvodai/iskolai légszennyezettség ellen
  • Nem hiszel a klímaváltozásban? Kevesebbet fogsz szexelni.
  • Hogyan közöljük a gyerekekkel, hogy a bolygónak kampec?

Címkék

bevonás (2) civil (1) coaching (1) család (1) depresszió (1) egészség (1) erdőfürdő (1) esemény (1) fák (1) fenntarthatóság (7) gyerekek (2) hasznos (3) innováció (1) inspiráló (4) iskola (1) kampány (1) Karácsony (1) klímaakció (1) klímakommunikáció (7) klímapszichológia (1) klímaszkepticizmus (2) klímatörténet (1) klímaváltozás (7) kommunikáció (4) környezetvédelem (5) koronavírus (1) közösségépítés (1) közösségi kert (2) kutatás (1) légszennyezettség (1) marketing (2) mentális egészség (2) mozgalom (1) művészet (1) nemzetközi (1) nevelés (1) okos város (1) oktatás (1) olajipar (1) önkormányzat (3) őserdő (1) összeesküvés-elmélet (1) összefogás (1) óvoda (3) pozitív (1) pszichológia (7) ráhatás kvadráns (1) rendszerinnováció (1) smart city (1) start-up (1) storytelling (4) stratégia (2) szemléletformálás (2) szerző (1) tanároknak (1) társkeresés (1) történetmesélés (4) trump (1) Trump (1) várostervezés (1) workshop (1) zene (1) zöldfelület (3) zöldterület (3) Címkefelhő

Keresés

Archívum

  • 2021 július (1)
  • 2021 március (3)
  • 2020 április (1)
  • 2020 március (1)
  • 2020 február (2)
  • 2020 január (3)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (3)
  • 2019 október (6)
  • Tovább...

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Egyéb

A klímaváltozás és fenntarthatóság lelki (és kommunikációs) oldala.
süti beállítások módosítása
Dashboard