Klímapszichológia

  • Bemutatkozás
Klímahiszti vagy jogos para? Te hogyan küzdesz meg a klímaváltozással?

Klímahiszti vagy jogos para? Te hogyan küzdesz meg a klímaváltozással?

mindennapi megküzdési stratégiáink

Miért van az, hogy míg egyesek a Parlament előtt tüntetnek a klímaváltozás ellen, addig mások még akkor is tagadják hogy baj lenne, amikor már a szemüket szúrják ki a tények? Pusztán az információhiánnyal nem lehet ezt magyarázni. A dolog mögött pszichológiai jelenségek, méghozzá a különféle, úgynevezett megküzdési formák állnak, amelyeket muszáj ismernünk, ha változást szeretnénk elérni - például megfelelő klíma-kommunikációval, ami nem merülhet ki a puszta riogatásban (amint azt mindjárt látni fogjuk, ez sokszor épp ellenkező hatást vált ki).

me-terrible-coping-mechanisms-my-fragile-mental-health-iqnts.jpg

Mégis, mit kezdjek ezzel? Stratégiák a megküzdésre

A rossz hírekkel való megküzdésnek három fő típusa van, ezek a következők: tagadás, maladaptáció, adaptáció.

A tagadás és a maladaptáció (azaz a helyzethez való nem megfelelő hozzáállás/a helyzet nem megfelelő kezelése) egyértelműen zsákutcák. A kommunikáció és a klímapszichológia feladata az, hogy ezen zsákutcákból kiterelve a rossz hír fogadóját adaptív válaszokhoz segítsük. Magyarán képes legyen felfogni a klímaváltozás jelenségének súlyosságát, leküzdeni ennek tagadását és felmérve lehetőségeit megfelelően alkalmazkodni hozzá. Hogy ez a megfelelő alkalmazkodás egy ökofalu építése, kevesebb műanyag használata, tudatosabb közlekedés vagy éppen lobbitevékenység, azt mindenki maga dönti el saját képességeinek megfelelően. A lényeg a pozitív lépés megtétele egy egészségesebb környezet irányába.  

Lássuk részletesen is az egyes megküzdési stratégiákat.

 

Klímaszkeptikusok: a valóság túl félelmetes

A tagadás stratégiái klímapszichológiai szemszögből azért annyira makacsak, mert segítségükkel le lehet győzni, el lehet nyomni a klímaváltozással járó szorongást és klímagyászt. Lehet úgy tenni, mintha semmi sem történt volna, mintha minden a legnagyobb rendben lenne, mintha az egészet pusztán egy svéd kislány találta volna ki, aki egyébként is mentálisan beteg. "Ha letagadod a tényeket, nem kell érzelmeket átélned" (Hamilton és Kasser) - ez a tagadás legfőbb üzenete. Szintén idetartozó pszichológiai jelenség, hogy általában az extrém dolgokat automatikusan hihetetlennek és ezáltal hamisnak gondoljuk, tehát ha a klímaváltozás lehetséges forgatókönyveit nézzük, az extrémebb (ám nagyon is reális) forgatókönyveket még azok is ignorálják, akik egyébként magát a jelenséget már elfogadták. 

 

Nem kérek szívószálat: maladaptív megküzdési stratégiák

A maladaptív megküzdési stratégiák egy pontig elfogadják és elismerik a klímaváltozással járó eshetőségeket és veszélyeket, de alkalmazóik számos tudományos tényt eltorzítanak a maguk számára, hogy csökkentsék azok érzelmi hatását. Ők azok az irreális optimisták, akik úgy hiszik, pusztán a tudomány és a technológiai forradalom majd megoldják ezt a kérdést, merthogy "az emberiség eddig is oldott már meg hasonló volumenű problémákat", úgy vélik, hogy a klímaváltozás őket úgysem érinti, mert az valahol máshol probléma, vagy majd jön egy hős (mint például Elon Musk), aki egyszerűen egy-két huszárvágással elintézi az ügyet. Utóbbi egyfajta regresszív állapot, hit a világot megmentő hősben, aki helyettünk is küzd, hogy mi jól alhassunk. 

Szintén maladaptív stratégia az úgynevezett elterelő stratégiák bevetése, melyek olyan apró és nagyjából lényegtelen lépések, melyek révén mégis úgy gondolhatjuk, tettünk valamit az ügy érdekében. Ide tartozik például az, amikor zerowaste fórumokban azt tárgyalják, ki honnan rendeli a bambuszfogkefét vagy az alumínium szívószálát. A felelősség áthárítása is ide tartozik, amikor saját felelősségünket nem felismerve, másokra hárítjuk azt. Ilyen például, amikor a nyugati világ Kínát okolja a széndioxidkibocsátásért, látványosan nem kötve össze a pontokat a kínai tömegtermelés és az ezzel járó kibocsátások és a nyugati fogyasztás között. A közömbösségi stratégiák annyiban különböznek a tagadástól, hogy egészen passzív módon állnak hozzá a klímaügyekhez: még arra sem veszik a fáradságot, hogy tagadják azok fontosságát. "Ha nem érdekel, nem kell rosszul éreznem magam" - ez a jelszó, és nagyjából kerülnek minden környezetvédelmi témát, vagy ehhez kapcsolódó cselekedetet is. 

one-weird-trick-to-get-people-to-care-about-climate-change-2-94c_1.jpg

Túl a klímagyászon: adaptív megküzdési stratégiák

Az adaptív megküzdési stratégiákat azok alkalmazzák, akik elismerik a tudományos előrejelzéseket és az ezekkel járó érzelmeket, aztán pedig ezek alapján megpróbálnak cselekedni. Azért adaptív a stratégiájuk, mert képesek az új környezeti és érzelmi helyzethez alkalmazkodva tenni valamit a megoldásért. Akkor lehetséges ez, amikor valaki már túl van az első sokkon, feldolgozta érzelmeit - ez tehát a klímagyász egy későbbi fázisa, amikor már nincsen lebénulva az ember az egzisztenciális szorongástól (tipikusan saját magát és közvetlen környezetét, gyermekeit, unokáit illetően). Még akik feldolgozták is a klímaváltozás jelenségét érzelmileg, azok is sokszor váltanak a klasszikus gyász fázisainak megfelelően oda-vissza tagadás, gyász, düh, szorongás, elfogadás között, az épp aktuális katasztrófáknak és egyéb híreknek megfelelően.

Minél több adaptív megküzdési stratégiával bíró állampolgár van aki elfogadja a tényeket és tenni is akar valamit, annál nagyobb nyomás nehezedhet a kormányokra és a cégekre, hogy pozitív lépések történjenek a karbonsemlegesség irányában. A klímapszichológia és klímakommunikáció feladata tehát az, hogy segítsen az embereknek abban, hogy tagadás és maladaptív stratégiák helyett adaptív stratégiákat válasszanak.

Te melyik megküzdési stratégiát alkalmazod épp?

(Az írás a következő tanulmány alapján készült: Dr. Tim Rayner & Mr Asher Minns: The challenge of communicating unwelcome climate messages, 2015. Kép: thenib.com)

58 komment stratégia környezetvédelem pszichológia klímaváltozás fenntarthatóság Tovább
Klímahiszti vagy jogos para? Te hogyan küzdesz meg a klímaváltozással? Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
58 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Fenntarthatóságra nevelés óvodáskorban Fenntarthatóságra nevelés óvodáskorban
  • 6+1 módszer az óvodai/iskolai légszennyezettség ellen 6+1 módszer az óvodai/iskolai légszennyezettség ellen
  • Városi kertészkedés gangsta-style Városi kertészkedés gangsta-style
  • Klímaváltozás: a hozzáállásunk határozza meg, mihez kezdünk vele Klímaváltozás: a hozzáállásunk határozza meg, mihez kezdünk vele
  • Bemutatkozás Bemutatkozás

A bejegyzés trackback címe:

https://klimapszichologia.blog.hu/api/trackback/id/tr6315222986

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

midnight coder 2019.10.15. 15:36:03

Ennél sokkal érdekesebb a klímahiszti elemzése.

Egyrészt, elég nehéz elvonatkoztatni a ténytõl, hogy jövõre az USA-ban elnökválasztás lesz, Trump pedig felkent klímaszkeptikus.

A másik érdekes ezzel kapcsolatban, hogy akik a lufit fújják meg vannak gyõzõdve arról, hogy kiváló klímamodellek vannak, amikkel egyértelmûen lehet bizonyítani, hogy a felmelegedés az emberiség mûve - ugyanakkor a kézenfekvõ megoldást, tudniillik egy új kis jégkorszak kiváltását mégsem forszírozzák. Pedig ennek hatása a fenti modellekkel elég jól jósolható lenne. Ráadásul rövid és középtávon (amíg nincs fúziós reaktor vagy ûrbe telepített napelemfarm) kb. ez az egyetlen reális alternatíva a globális felmelegedés csökkentésére.
Válasz erre 

sterimar 2019.10.15. 16:21:27

Ez nagyon hasonló mint a migránsválság. Politikai beállítódás szerint gondolja egyikről meg másikról az ember, hogy a világ végét jelenti, vagy éppen nem is létezik. Emlékszünk ugye arra a képekre, mikor tízezrek masíroztak a harmadik világból keresztül-kasul Európa határain, miközben a hardcore balosok szerint nem volt semmiféle migránsválság, a jobboldali közösség meg Európa végét vizionálta rögtön.
Ez a klíma dolog is hasonló. Vannak a klímaszkeptikusok, meg azok, akik már egyensen "klímavészhelyzetet" hirdetnek, "klímakatasztrófáról" beszélnek. Annyi bizonyos ezzel kapcsolatban, hogy változik a Föld klímája (mindig is változott) és valószínűleg az emberi tevékenységnek köszönhetően gyorsabban változik mint anélkül. Abban már egyáltalán nincs konszenzus, hogy egy-két évtizeden belül visszafordíthatatlanná válik a helyzet és lakhatatlanná válik a bolygó. Ez utóbbi inkább politikai agenda, amelyet átvett a mainstream sajtó egy része és ezzel próbálja hiszterizálni a közvéleményt, több-kevesebb sikerrel.
Válasz erre 

enrikokaruszo 2019.10.15. 16:28:03

ebből egész jól lehet élni, úgy látom
Válasz erre 

midnight coder 2019.10.15. 16:50:38

@sterimar: És ahogy mind a kettõnél, az igazság középen van.
A migránsválság rövidtávon valóban lófing, hosszú távon (>30 év) valószínûleg a ma ismert Európa végét jelentheti. Mert hogy addigra születik úgy 1.4 milliárd afrikai, miközben már a jelenlegi létszámnak sincs elég erõforrás arrafelé, és ez nemigen látszik hogy javulna. Persze az õket visszatartó politikai szándék valószínûleg erõsödni fog, de az erõ nem biztos hogy meglesz hozzá.

A klímával ugyanez a helyzet. Annak ami most van, elég csúnya vége lehet hosszabb távon - és ami az igazán gáz, hogy ha az emberiség meg akarná tartani a bolygót a jelenlegi, viszonylag élhetõ formájában, akkor ma kellene cselekedni, és nem 30 év múlva, amikor nekiáll vakarózni, hogy lám a CO2 kibocsájtást közel sem sikerült 0-ra levinni, ugyanakkor már rég leolvadt az északi sarkvidék, de a délibõl is már csak egy koktélra való jégkocka maradt.
Válasz erre 

nemecsekerno_007 2019.10.15. 18:48:38

Ez a klíma cirkusz elég jó üzlet. Valszeg azok finanszírozzák akik a környezetkímélő technológiákba fektettek és szeretnének profitot...

Először el kéne engedni a csóró országok államadósságát és segíteni nekik ebből a pénzből környezetkímélő technológiáka bevezetni. (nyílván szigorú ellenőrzés mellett)

Különben ugyanaz lesz mint bármi mással: a pénz, még több pénzt fog termelni ugyanazoknak akiknek eddig...
Válasz erre 

midnight coder 2019.10.15. 19:05:53

@nemecsekerno_007: Kiváló ötlet. Ennek hatására a csóró országok ismét csak megtízszereznék a népességüket. Pont azért csórók, mert szaporodnak mint a nyulak.
Válasz erre 

0.5 bit 2019.10.15. 19:06:17

Egy nagy tévedése van az írásnak:

"Az adaptív megküzdési stratégiákat azok alkalmazzák, akik elismerik a tudományos előrejelzéseket és az ezekkel járó érzelmeket, aztán pedig ezek alapján megpróbálnak cselekedni."

Aki megnézi a számokat, az rájön, hogy ez is "maladaptív stratégia":

"Szintén maladaptív stratégia az úgynevezett elterelő stratégiák bevetése, melyek olyan apró és nagyjából lényegtelen lépések, melyek révén mégis úgy gondolhatjuk, tettünk valamit az ügy érdekében."

Ugyanis a akik megpróbálnak cselekedni azok is csak lényegtelen lépések.

Két végkifejlet lehetséges:
1, a középkorba való visszatéréssel megfékezzük a CO2 kibocsátást és a gazdasági összeomlás hozza el az armageddont
2, nem fékezzük meg a CO2 kibocsátást és a melegedés hozza el az armageddont

Nincs olyan forgatókönyv, amely úgy tudná érdemben csökkenteni a CO2 kibocsátást, hogy közben a világgazdaság talpon maradjon.
Válasz erre 

0.5 bit 2019.10.15. 19:18:00

@nemecsekerno_007: "Először el kéne engedni a csóró országok államadósságát és segíteni nekik ebből a pénzből környezetkímélő technológiáka bevezetni."

Az TOP4 ország: Kína (27,51%), USA (14,75%), India (6,43%) és Oroszország (4,86%). Csak ez a négy felelős a kibocsátás 53,55%-ért. Ha mindeni más egy gramm CO2 sem bocsát ki, akkor az talán megoldás.

Ezen túl még két ország van aki 2% felett részesedik: Japán és Brazilia. Még 10 ország, aki 1% felett bocsát ki. Ezek összesen 73,55%-al részesednek. Az összes többi ország adja a maradék kibocsátás 1/4-et.

Ez a négy ország viszont nem épp csóró ország, ráadásul mindegyik atomhatalom. Nélkülük lehetetlen megoldani bármit.
Válasz erre 

Exploiter 2019.10.15. 20:06:15

Egy adaptív emberkének milyen konkrét lehetőségei vannak, amik akár elméleti szinten megoldást nyújthatnak?
Előbb ezt tisztázni kéne.
Pl: tanítsd lőni a gyereked, építs bunkert, vegyél jól védhető földterületet, stbstb.
A szavazz a zöldekre, gyakorolj hatást a cégekre kaliberű dolgok szerintem a második kategóriába tartoznak, mint értelmetlen pótcselekvés, ami a helyzet hibás felméréséből ered.
Válasz erre 

Alick 2019.10.15. 21:21:34

Mindenképpen csökkentsük a környezetterhelést...
...viszont az utóbbi 100 évben a CO2 aránya összesen 0.01 %-kal növekedett. Ha a földtörténeti értékeket megvizsgáljuk, ez jelentéktelen változás.... ennél nagyságrendekkel magasabb CO2 nívó is volt, élhető ökoszisztémák mellett.
Ugyanilyen ellentmondásos a felmelegedés. A gleccserek elég jó indikátorai a hosszú távú változásoknak... nos, több tucat gleccser méretváltozásai alapján sok esetben a XX. sz. közepén a jelenleginél jelentősebb ütemű méretcsökkenések voltak megfigyelhetők, illetve a hetvenes évektől akár a kilencvenesekig hízásnak indultak.
Úgy látszik, hogy a lassú melegedésre ráül egy több évtizedes ingadozású hideg-meleg periódus... nem csoda, hogy 1-2 évtizede még a jégkorszakot várták:

www.youtube.com/watch?v=YS09ixY9cBA
Válasz erre 

klímapszichológus 2019.10.15. 21:53:13

@midnight coder: az új kis jégkorszak kiváltása alatt pontosan mit értesz? Köszönöm!
Válasz erre 

klímapszichológus 2019.10.15. 21:55:35

@sterimar: abból még, hogy politikai agenda a klímaváltozás, nem következik, hogy nem is igaz és nem is annyira rossz a helyzet, mint ahogy azt az agenda mondja.
Válasz erre 

klímapszichológus 2019.10.15. 22:03:24

@0.5 bit: egyetértek abban, hogy jelenlegi formájában fenntarthatatlan a gazdaságunk és a társadalmunk, paradigmaváltásra van szükség gazdasági, társadalmi és pszichológiai szinten is. Egy érdekes adalék ide: flightfree.ca/ (önkéntes lemondás a repülésről - úgy gondolom, jó kezdeményezés, de szigorú szabályozásokra van szükség a jövőben ezen a téren és nem várhatunk illetve repkedhetünk nagyvidáman addig, amíg majd feltalálják a napelemes Boeinget)
Válasz erre 

klímapszichológus 2019.10.15. 22:04:42

@Exploiter: jó kérdés, és izgalmas beszélgetések elindítója ez a kérdés!
Válasz erre 

Exploiter 2019.10.15. 22:10:20

@Alick:

A légkör teljes egészét tekintve, mivel eleve aránylag alacsony koncentrációjú, valóban nem nagy a növekmény.
De az utóbbi 50 évben több, mint 30 százalékkal nőtt önmagában vizsgálva.
És másfélszer annyi van most a légkörben, mint bármikor az elmúlt egymillió évben.
Szóval persze, a földi élet nem pusztul ki, meg ilyen hülyeségek. De azért ha belegondolsz, mit okoz a modern civilizáció életében egy pár nagyobb bank bedőlése, akkor valszeg nem tévedés, hogy egy nagy arányú ökológiai/éghajlati átrendeződés egy picit több lövöldözéssel még sikítozással fog járni.
Válasz erre 

klímapszichológus 2019.10.15. 22:16:02

@Exploiter: azért a földi élet pusztul rendesen... :-(
Válasz erre 

Exploiter 2019.10.15. 22:24:25

@klímapszichológus:

Én nem vagyok jó beszélgetőtárs, mert az emberi természet törvényei és a történelmi tapasztalatok alapján a problémát megoldhatatlannak tartom, mind egyéni, mind globális szinten. Épp ezért max károgni tudok.

Elméleti szinten a következő szcenáriók lehetségesek:
1 - nem történik semmi, csináljuk amit eddig, kapkodunk, meg csapkodunk. Ennek a legnagyobb a valószínűsége. A fejlett világ jó eséllyel elveszti a gazdasági előnyét a nagy igyekezetben, de értelmetlenül. A végeredmény valószínűleg globális élelmezési válság, százmilliós népvándorlások, helyi és szelesebb körű polgárháborúk, illetve kétségbeesett nemzetek közti harcok az erőforrásokért.
2 - valaki feltalálja a fenntartható kapitalizmust. Sajnos ezt elméleti szinten se tartom lehetségesnek, de még ha sikerül is, aránylag nehéz lesz elmagyarázni ötmilliárd ázsiainak, miért jó ez.
3 - valami hihetetlen technológiai ugrás megment mindent. Örökélet, ingyensör.
4 - egy nagyobb globális háború, járvány, vagy egyéb vidám dolog eléggé megtizedeli a népességet és a fogyasztást, hogy nyerjünk még száz évet várni a hármas opcióra.
5 - az emberek hirtelen megunják a modern civilizációt, visszatérnek a barlangokba medvét hergelni. Mivel a bolygó modern mezőgazdaság nélkül a töredék népességnek tud kaját biztosítani, a medvéket meg kiirtottuk, ezért ez csak egy extra lépés a négyes előtt.
Több opciót nem látok.
Válasz erre 

Exploiter 2019.10.15. 22:28:36

@klímapszichológus:

Áh.
A mostani.
A legnagyobb tömeges kihalás a bolygón elvitte az akkori fajok 9x%át.
Merthogy a sok hülye alga teleszennyezte a légkört oxigénnel, ami mint tudjuk egy elég durva anyag, megeszi a vasat is, nem is bírták a többiek, de nekünk azért jól jött úgy utólag.
Szóval nagy léptékben minden relatív, de persze, én is szeretem a mostani bioszférát, meg enni is jó dolog.
Válasz erre 

klímapszichológus 2019.10.15. 22:31:38

@Exploiter: tőlem is távol álljon a hurráoptimizmus... De nagyon remélem, az 5 ponton túl akad egy 6. is. Hogy az hogyan néz ki, hogyan lehet egyáltalán elképzelni és odáig eljutni, ezt kutatja többek között ez a blog is.
Ahogy egy újságíró mondta, a klímaváltozás a legrosszabb történet: mindenhol ott van, mindenre hat, nincs rá egy jó megoldás, ráadásul ahhoz elég lassú, hogy ölbe tett kézzel ülhessünk, csodára várva, vagy arra, hogy majd valaki megoldja.
Válasz erre 

Exploiter 2019.10.15. 22:52:18

@klímapszichológus:

Hát a világtörténelem során még egy példa se akadt arra, hogy valami hosszútávú probléma megoldását sikerült volna rövid távú komoly áldozatokkal elérni.

Ellenben elég sok példa van arra, hogy egy civilizációt a saját tehetetlensége lökte olyan pályára, ami a pusztulásba vezetett. Sok pici ember sok pici egyéni döntése.

De ennél is nagyobb baj, hogy még egy komoly paradigmaváltás se ér semmit, ha azt a tényt vesszük, hogy nyolcmilliárd ember puszta élelmezése (kenyéren és vizen) is elég ahhoz, hogy teljesen elcsessze a jó kis földi ökoszisztémánkat. A tesla meg az iphone csak vicces kis adalék a csattanó után.

Túl sokan vagyunk, ezen csak az a tény segít, hogy a bonyolult rendszerek mindig egyensúlyra törekszenek. Vagy így, vagy úgy.
Válasz erre 

Alick 2019.10.15. 23:08:09

@Exploiter: Nagyobb földtörténeti távlatokat nézve azért a jelenleginek többszöröse is volt már:
www.greenenergyjubilation.com/wp-content/uploads/sites/818/2017/10/Historical-CO2-and-Temerature-Levels.png

Nem azt mondom, hogy legyintsünk a CO2 növekedésre... de pánikot sem érdemes kelteni.
Válasz erre 

laci_52 2019.10.15. 23:14:50

A klímahiszti dominál, feleslegesen. Ugyan a felmelegedés tény, adatok bizonyítják, de nem világos, mennyiben van ehhez köze az emberi tevékenységnek vagy pedig anélkül is védhetetlenül bekövetkezne-e. Másrészt nem is mindenütt káros a felmelegedés: hatalmas hideg éghajlatú területek, például Skandinávia, Kanada, Alaszka vagy Szibéria élhetőbbé válnak ezáltal.
Válasz erre 

Exploiter 2019.10.15. 23:19:21

@Alick:

Akkoriban a legfejlettebb élőlények a trilobiták voltak, nem tudom, milyen ízük van.

De pánikot tényleg felesleges kelteni, jön az majd magától.

####

– Komolyan mondja. uram? – suttogta olyan halkan, hogy
az egész kocsma elcsendesedett. – Komolyan úgy véli,
hogy itt a világvége?
– Igen – mondta Ford.
– Még ma délután? Ford magához tért. Visszatért
léhasága is.
– Hogyne – felelte vidáman. Legfeljebb két percet adnék
még neki.
A csapos nem hitt a fülének – de annak az érzésnek se hitt,
amelyet csak egy pillanattal előbb élt át.
– Mit tehetnénk? – kérdezte.
– Semmit – mondta Ford, és zsebre vágta a mogyorókat.
Az elnémult kocsma mélyén valaki hangosan felröhögött:
milyen hülye lett hirtelen mindenki.
A Ford melletti vendég már teljesen elázott. Pillantása
lassan kapaszkodott fel Fordhoz.
– Úgy gondoltam – mondta –, hogy ha itt a világvége, akkor
le kell feküdnünk, vagy papírzacskót húznunk a fejűnkre,
vagy mi.
– Ha kedvük van hozzá, csak tessék – mondta Ford.
– Így mondták a seregben – mondta a részeg, és szemei
megkezdték hosszú útjukat a whisky felé.
– Az használ? – kérdezte a csapos.
– Nem – mondta Ford, és barátságosan rámosolygott. –
Elnézést – mondta –, mennem kell.
Válasz erre 

0.5 bit 2019.10.15. 23:37:08

@klímapszichológus: "egyetértek abban, hogy jelenlegi formájában fenntarthatatlan a gazdaságunk és a társadalmunk, paradigmaváltásra van szükség gazdasági, társadalmi és pszichológiai szinten is. Egy érdekes adalék ide: flightfree.ca/ (önkéntes lemondás a repülésről - úgy gondolom, jó kezdeményezés ..."

A fenti cikk alapján ez is maladaptáció.

A föld népessége 7,8 milliárd körül lehet (ami rendületlenül növekedni fog tovább, igaz nem a fejlett nyugaton).

Az életben maradáshoz szükséges: élelmiszer, biztonság és egészségügy. Ha ezeket mind biztosítani akarjuk, akkor ezekről nem mondhatunk le. Ha ezeket a területeket fenn akarjuk tartani, akkor szükség van minden olyan területre amely ehhez szükséges pl.: élelmiszer tárolásához kell hűtőgép ezt elő kell tudni állítani (ipar) és el kell látni energiával (erőművek), megművelni és szállítani is kell (ipar + üzemanyag):

Amiről a fentiek miatt nem tudunk lemondani:
- mezőgazdaság
- hadsereg + rendőrség
- egészségügy
- csak ezeket fenntartó olajipar
- csak a fentieket mozgató szállítmányozás
- ezeket és csak ezeket kiszolgáló ipar
- csak az előbbiket ellátó energetika

Amennyiben ezeket sorban összeadjuk, kis szerencsével el is értünk arra a szintre, aminél tovább nem nyújtózhatunk.

Szóval azt kellene elérni, hogy a fenti 7.8 milliárd ember megelégedjen azzal, hogy nem hal éhen, nem gyilkolják le túl gyakran és ha beteg lesz talán nem hal bele. Vagyis kb. etióp életszínvonalra kellene visszaállni az egész emberiségnek. Természetesen ahogy nő a föld népessége, úgy kell ezekből is egyre vissza venni.

Minden más ezen felül olyan luxus, amelyet nem engedhetne meg magának az emberiség, ha komolyan veszi, hogy felére csökkenti az üveghatású gázok kibocsátást.

Ez az adaptáció, minden más ennél "rózsaszínűbb" forgatókönyv csak maladaptáció.
Válasz erre 

nemecsekerno_007 2019.10.16. 00:03:50

@midnight coder: Lehet kombinálni abortusz klinikákkal. Egyébként pont azért magas a szaporulat mert a populáció krízisben van, ez biológiai törvényszerüség, ha kevesebb a csecsemöhalálozás akkor kevesebbet fognak szülni is.
Válasz erre 

nemecsekerno_007 2019.10.16. 00:05:40

@0.5 bit: Nem jó számokat hozol, az egy före jutó kibocsájtással kéne számolni.
Válasz erre 

midnight coder 2019.10.16. 07:00:05

@klímapszichológus: A kis jégkorszakok azok a kisebb lehűlések, amik nem az egész bolygót változtatják jégkockává, csak picit lejjebb viszik a hőmérsékletet. A jelenlegi problémánkhoz jócskán hozzátesz, hogy épp most jövünk ki egy ilyenből. Kiváltani a vulkánkitörések szokták. Mi pedig vagy úgy tudjuk ezt megtenni, hogy csinálunk egy vulkánkitörést, vagy jóval egyszerűbben, bejuttatunk egy rakás szennyezőanyagot, Pl. vulkáni hamut a légkörbe. Ez vagy 100-150 évre megoldaná a problémát.

És azért kellene záros határidőn belül meglépni, mert az a jégmező ami most leolvad, az sok száz év alatt épül vissza. Ugyanakkor, minél kisebb területet borít jég, annál jobban melegszik a levegő, mert a jég sokkal több napenergiát ver vissza mint a szikla. Plusz, bekerül a légkörbe egy rakás metán, egyrészt a tengerben megkötött metán-hidrát mezők olvadásával, másrészt a permafrost kiolvadásával. Ergo, ez egy öngerjesztő folyamat is, aminek nem biztos hogy annyira jó megoldás, hogy 30 év múlva majd CO2 semleges lesz a gazdaság (ami amúgy is utópia annyi idő alatt).
Válasz erre 

midnight coder 2019.10.16. 07:02:53

@nemecsekerno_007: Azért nagy a szaporulat, mert a születés ugyanannyi mint 100 éve, viszont a fogyás viszont ahhoz képest minimális. És azért sok a születés, mert arrafelé nem férfi akinek nincs 15 gyereke, a nő helye pedig a családban közvetlenül a kecske mögött van.
Válasz erre 

midnight coder 2019.10.16. 07:09:50

@0.5 bit: Beleesel abba a hibába amibe anno a kommunisták: azt hiszed, hogy az emberiség hangyák vagy robotok társasága. Nos, nem. Ergo, az istenadta nép nem fog a makimajmok életszínvonalán megmaradni. Ha ideig-óráig sikerülne is összehozni egy jó kis Észak-Koreai jellegű diktatúrát, abból előbb-utóbb forradalom lenne. Ez így zsákutca. Ezért hülyeség a zöld mozgalom is: ők jelenleg épp egy efféle diktatúra építésén dolgoznak, bár a 99%-a nincs tisztában ezzel.
Válasz erre 

midnight coder 2019.10.16. 07:15:55

@Exploiter: A 3.-hoz nem kell rakétatudomány. Na jó, pont az kell hozzá, de abban speciel pont elég jók vagyunk. A légkörbe kell juttatni egy rakás szennyezőanyagot ami visszaveri a napsugárzás egy részét. Ezt már anno Hitler bácsi is meg tudta volna csinálni a V2-es rakétákkal ha épp az emberiség megmentése az életcélja.
Válasz erre 

0.5 bit 2019.10.16. 07:22:02

@nemecsekerno_007: "Nem jó számokat hozol, az egy före jutó kibocsájtással kéne számolni."

A számok jók, mert az nem csökkenti a kibocsátást, hogy valahol sokan élnek. Ami számít, hogy melyik országnak abszolult értékben mennyi, mert ráhatása országonként van. Hiába akarna bármit tenni pl. Panama az kínai kibocsátást csak Kína tudja csökkenteni.

Mivel mindeki ugyan azt a közös légört használja, így lényegtelen, hogy mennyi esik egy főre.
Válasz erre 

0.5 bit 2019.10.16. 07:27:33

@midnight coder: " Ergo, az istenadta nép nem fog a makimajmok életszínvonalán megmaradni."

Ez nagyon valószínű. A bejegyzés alapján viszont ez eléggé átrendezi a kategóriákat, mert akiket az adaptáció-ba sorol - mert pl. ökofalut építenek - azok valójában maladaptáció kategóriába tartoznak.

Ezért is írtam, hogy két kellemetlen forgatókönyv létezik, mindkettő végeredménye egy civilizációs összeomlás. Vagy azért, mert lecsökkentjük a CO2 kibocsátást és "makimajom életszinvonalon" fogunk élni néhány évszázadig, vagy nem csökkentjük és jön a klíma armageddon.
Válasz erre 

we dont want arabs here..So what 2019.10.16. 07:32:52

@73939133: Örülök hogy nem magányos farkasként kell majd néznem ahogy a klimaterroristák bepróbálkoznak a hatalomátvétellel :)
Válasz erre 

CCnick 2019.10.16. 08:51:41

@klímapszichológus: ott vannak pl rögtön a dínók, a mammutok, meg a kardfogú tigris. nagy geci ez az ember...
Válasz erre 

nemecsekerno_007 2019.10.16. 09:21:42

@0.5 bit: Ez ugyanaz a hiba mint a nominális GDP, meg az egy főre jutó... De te tudod...

És az államadósság elengedése? Ez elég jó motiváció lehetne, ill. ezzel azt is bizonyíthatná a "haladó nyugat", hogy tényleg elkötelezett a klímaváltozás megállítása mellett... Így a népeket is könnyebben rá lehetne venni ugyanerre....

Mert jelenleg ez csak egy újabb vallás. Ateistáknak...
Válasz erre 

klímapszichológus 2019.10.16. 10:18:50

Kedves Hozzászólók!

Nagyon örülök az általatok felvetett témáknak és a kialakult beszélgetésnek. Két dolgot szeretnék felvetni:
1. egyrészt segítsetek: hogyan kell beállítani, hogy a kommentek értelmesen jelenjenek meg (tehát a válasz az adott komment alatt látszódjon és jól kivehető legyen ki kinek és mit írt)?)
2. ez nem egy klímaügyi felvilágosító oldal. én a klímaváltozás jelenségével kapcsolatos pszichológiával-szociálpszichológiával és kommunikációval fogok foglalkozni az aktuálisan futó projektekre és szakirodalomra (magyarországiak is) támaszkodva. Az érdekel engem, hogy hogyan viszonyulunk ehhez a problémához egyének szintjén és társadalmilag. Milyen válaszokat tudunk adni? Milyen innovációkkal, üzenetekkel, intézkedésekkel, programokkal és ráhatási taktikákkal jövünk elő? Ezek milyen paradigmákba tartoznak? Milyen értelmezési kereteink vannak jelenleg?

Szóval tudományos vitába nem fogok bocsátkozni a klímaváltozás eredete és nagysága kapcsán, az nem az én asztalom. Ami viszont alapértelmezett nálam ezen a blogon, az az, hogy klímaváltozás VAN és azt emberi tevékenység okozza, és a legvalószínűbb forgatókönyv szerint nagyon-nagyon kell igyekeznünk, hogy ne legyenek iszonyúan nagy problémáink belőle (még sokkal nagyobbak, mint most). Ha ezt tudományosabban megfogalmazva szeretnéd, akkor javaslom az IPCC jelentésben leírt következtetések elolvasását.
Válasz erre 

CCnick 2019.10.16. 11:11:04

@klímapszichológus: "Ami viszont alapértelmezett nálam ezen a blogon, az az, hogy klímaváltozás VAN és azt emberi tevékenység okozza"

Elég nagy arrogancia alapnak venni azt, hogy pármilliárd éven keresztül folyamatosan odavissza változó klimát sacc/kb 200éve az ember kisajátitotta és azóta csak ö tudja változtatni
Válasz erre 

0.5 bit 2019.10.16. 11:22:39

@nemecsekerno_007: "És az államadósság elengedése?"

Az élmezőny ebből a szempontból érdekes: Kína, USA, India és Oroszország. Persze másoknak el lehetne engedni, de azok meg csak töredékét befolyásolják.

Ameddig a fő kibocsátók nem lépnek, addig mások lépései csak szépségtapaszok. Hiába beszélsz suttogva, ha melletted légkalapáccsal törik a betont, akkor a suttogásoddal nem segítesz a lakók nyugodt pihenésén.
Válasz erre 

nemecsekerno_007 2019.10.16. 11:36:21

@0.5 bit:

upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a7/CO2_emissions_per_capita%2C_2017_%28Our_World_in_Data%29.svg/1200px-CO2_emissions_per_capita%2C_2017_%28Our_World_in_Data%29.svg.png

Persze ki lehetne terjeszteni ugyanezt az adósságe elengedést a feltörekvő országokra is, ott már nagyobb CO2 csökenést lehet elérni...

Esetleg valahogy ösztönözni lehetne a környezetkímélő technológiák kidolgozóit, hogy átadják azt pl. a feltörekvő országoknak...
Válasz erre 

klímapszichológus 2019.10.16. 13:00:39

@nemecsekerno_007: a fejlődő országok klímaügyi kompenzációjáról szó van a Párizsi Egyezményben is egyébként.
Válasz erre 

klímapszichológus 2019.10.16. 13:16:16

@CCnick: nem hinném, hogy arrogáns vagyok azért, mert elfogadom azt, amiben a témával foglalkozó tudósok és kutatók 97%-a egyetért. climate.nasa.gov/scientific-consensus/

Miért érezted szükségét annak, hogy learrogánsozz ezért? Lehetséges, hogy ez a Te hárító mechanizmusod.
Válasz erre 

klímapszichológus 2019.10.16. 13:33:47

@CCnick: bocsánat, 99%... www.theguardian.com/science/2019/jul/24/scientific-consensus-on-humans-causing-global-warming-passes-99
Válasz erre 

CCnick 2019.10.16. 13:55:45

@klímapszichológus: "A 2013 study in Environmental Research Letters found 97% of climate scientists agreed with this link in 12,000 academic papers that contained the words “global warming” or “global climate change” from 1991 to 2011."

ez azért nem pont azt jelenti, hogy "azt emberi tevékenység okozza"

Mindemellett fenttartom, hogy arrogancia azt feltételezni, hogy az emberi tevékenység kizárólagosan irányítja a Főld klímáját.
Válasz erre 

klímapszichológus 2019.10.16. 16:38:37

@CCnick: azt senki sem állította, hogy a Föld klímáját kizárólagosan emberi tevékenység irányítaná...
Válasz erre 

nemecsekerno_007 2019.10.16. 16:59:45

@klímapszichológus: Ezt nem is tudtam. Ez jó irány...
Válasz erre 

midnight coder 2019.10.16. 18:00:54

"1. egyrészt segítsetek: hogyan kell beállítani, hogy a kommentek értelmesen jelenjenek meg"

Szerintem kb. sehogy. A blog.hu fórum motorja nagyjából a legnagyobb hulladék amit valaha ebben a mûfajban elkövettek. Már az is szép teljesítmény, hogy nem világosszürke alapon fehér betûkkel jelennek meg a hozzászólások, mert olyat is láttam már errefelé. De olyat amit te kértél, még blog.hu-s blogon nem.
Válasz erre 

midnight coder 2019.10.16. 18:04:41

@nemecsekerno_007: Alapvetõen nem az a baj, hogy nincs meg a technológia, hanem az, hogy nincs meg az infrastruktúra, és nincs meg az emberanyag sem. Afrikában, ahol már az ásóbotnál komplexebb mezõgazdasági technológiák elterjesztése is kihívás, picit nehéz lenne napelemet gyártani, kivéve persze ha teljesen automatizált a gyártósor. Illetve persze azt is nehéz lenne picit elérni, hogy ne lõjék / verjék szét az épp aktuális konfliktus során. És végül, ha mindez meg is lenne, akkor sem lenne lényegesen olcsóbb a dolog mint a kínai napelem.
Válasz erre 

nemecsekerno_007 2019.10.16. 20:24:06

@midnight coder: Nyílván nem egyszerű a történet, de akkor mondhatnánk, hogy megpróbáltuk... Utána akár halomra is ölhetik egymást ha ezt szeretik...
Válasz erre 

sterimar 2019.10.16. 21:21:01

@klímapszichológus: abból még, hogy politikai agenda a klímaváltozás, nem következik, hogy nem is igaz és nem is annyira rossz a helyzet, mint ahogy azt az agenda mondja.

Persze attól még lehetne olyan rossz a helyzet, de messze nem olyan rossz. Politikai oka van, hogy megpróbálják elhhtetni, hogy katasztrófahelyzet van. Nincs.
Válasz erre 

Exploiter 2019.10.16. 21:39:09

@midnight coder:
Hát lehet, de azért ennek elég durva következményei lehetnek. Egy ilyen komplex rendszerbe belenyúlni így kb a hasnyálmirigy műtét szintje egy szakócával végezve.
Értem, hogy már úgyis el van cseszve de simán lehet még rosszabb helyzetet kiváltani vele. Kb az egész emberi civilizáció annak köszönhető, hogy végetért az utolsó jégkorszak és nem vitte el a puszta túlélés az energia 100%át, előtte nehéz lett volna gabonát nemesíteni.
Van érre valami komoly modell, számítás, tanulmány valahol?
Válasz erre 

midnight coder 2019.10.17. 07:02:28

@Exploiter: Egyrészt van egy rakás klímamodell amire a gyártóik esküsznek - erre alapul ugye az egész. Na most, ugyanezekbe a modellekbe be lehet dobni azt is, hogy mi történik egy ilyen beavatkozáskor. Másrészt, efféle változások a természetben maguktól is bekövetkeznek, sőt elég sokszor be is következtek eddig is. Harmadrészt pedig jelenleg is beavatkozunk a klímába, én is amikor ezt a kommentet írom, és te is, amikor épp olvasod. Ergo, itt a kérdés az, hogy próbáljuk-e ezt egy másfajta beavatkozással ellensúlyozni, vagy maradunk az egyfajta beavatkozásnál, amiről tudjuk hogy toxikus, viszont többé-kevésbé elkerülhetetlen.
Válasz erre 

CCnick 2019.10.19. 17:03:54

@klímapszichológus: : "azt senki sem állította, hogy a Föld klímáját kizárólagosan emberi tevékenység irányítaná..."

vs

@poszt: "Ami viszont alapértelmezett nálam ezen a blogon, az az, hogy klímaváltozás VAN és azt emberi tevékenység okozza"
Válasz erre 

klímapszichológus 2019.10.19. 18:20:16

@CCnick: pontosan. a Föld klímája és a klímaváltozás jelensége nem ugyanaz. Igen, voltak jégkorszakok ami szintén klímaváltozás volt, de értelemszerűen én a JELENLEGI klímaváltozásról beszélek, amit bizony emberi tevékenység okoz és ebben a kutatók 99%-a egyet is ért - ez utóbbi miatt pedig én is alapvetésként fogadom el itt a blogon. Jó olvasgatást: skepticalscience.com/
Válasz erre 

klímapszichológus 2019.10.19. 18:25:33

@CCnick: itt van az összes népszerű klímaszkeptikus érv és cáfolatuk, a tiéd a legelső: skepticalscience.com/argument.php
én nem írnám le ugyanezeket még egyszer és mint mondtam ez a blog nem is erről szól.
Válasz erre 

2019.10.22. 14:52:21

@Exploiter: Szerezz szövetségeseket. Nélkülük a többi intézkedés csak néhány napig segít.
Válasz erre 

Alick 2019.11.06. 16:44:22

@klímapszichológus: Mekkora csúsztatások vannak ezen az oldalon! De legalább a hozzászólásokban vannak élénk szakmai viták (CO2 és IR).
Válasz erre 

klímapszichológus 2019.11.07. 22:02:00

@Alick: Örülök, hogy hasznosnak találod az oldalt! ;-)
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook

A klímaváltozás lelki oldala.

Bemutatkozás

  • Bemutatkozás

Hasznos! (segédanyagok, cikkek)

  • Önkormányzatoknak
  • Trénereknek, tanároknak
  • Zöldterületek + egészség

Utolsó kommentek

  • klímapszichológus: @A Joda visszatér: a célom a blogon nem a klímaváltozás tudományos alapjainak ismertetése vagy meg... (2021.07.08. 08:05) Beszéljünk-e klímaváltozásról már az óvodában?
  • A Joda visszatér: @arthurthedent: Egyébként azt az oxigént, amely az esőerdőkben termelődik, az ott élő állatok fel ... (2021.07.08. 07:55) Beszéljünk-e klímaváltozásról már az óvodában?
  • A Joda visszatér: @klímapszichológus: Nem vagyok zöldellenes, egy csomó káros anyagot okádnak a gyárkéményének, erőm... (2021.07.08. 07:55) Beszéljünk-e klímaváltozásról már az óvodában?
  • klímapszichológus: @A Joda visszatér: legfeljebb feleslegesen tettük zöldebbé és fenntarthatóbbá a bolygót. Affene! w... (2021.07.07. 08:05) Beszéljünk-e klímaváltozásról már az óvodában?
  • A Joda visszatér: Azt is mondjuk el nekik, hogy a klímaváltozás nem a CO2 kibocsátás miatt van : magyarnarancs.hu/t... (2021.07.07. 08:02) Beszéljünk-e klímaváltozásról már az óvodában?
  • Utolsó 20

Friss topikok

  • klímapszichológus: @A Joda visszatér: a célom a blogon nem a klímaváltozás tudományos alapjainak ismertetése vagy meg... (2021.07.08. 08:05) Beszéljünk-e klímaváltozásról már az óvodában?
  • klímapszichológus: @Kovacs Nocraft Jozsefne: Ahogy azt már többször említettem, ez nem a klímaváltozás tudományával f... (2020.01.22. 09:25) Hogyan közöljük a gyerekekkel, hogy a bolygónak kampec?
  • klímapszichológus: @laci_52: a klímaváltozással foglalkozó kutatók legalább 97%-a egyetért azzal, hogy ember okozza. (2019.12.26. 14:21) 5 tipp Karácsonyra a családi klímabeszélgetésekhez
  • klímapszichológus: A továbbiakban a rasszista tartalmú kommenteket moderálom. @midnight coder, a rasszista megfogalma... (2019.11.12. 07:39) Az őserdőmentő fehér ember esete a zöld békával
  • klímapszichológus: @Alick: Örülök, hogy hasznosnak találod az oldalt! ;-) (2019.11.07. 22:02) Klímahiszti vagy jogos para? Te hogyan küzdesz meg a klímaváltozással?

Bejegyzések

  • Beszéljünk-e klímaváltozásról már az óvodában?
  • Mi az a társadalmi marketing? És hogyan változtathatja meg a világot?
  • Fenntarthatóságra nevelés óvodáskorban
  • Kihez hogyan szóljunk?
  • A hatékony önkormányzati klímakommunikáció alapjai
  • A koronavírus sokkal jobb sztori, mint a klímaváltozás
  • Update Norbi és a klímaváltozás pszichológiája
  • 6+1 módszer az óvodai/iskolai légszennyezettség ellen
  • Nem hiszel a klímaváltozásban? Kevesebbet fogsz szexelni.
  • Hogyan közöljük a gyerekekkel, hogy a bolygónak kampec?

Címkék

bevonás (2) civil (1) coaching (1) család (1) depresszió (1) egészség (1) erdőfürdő (1) esemény (1) fák (1) fenntarthatóság (7) gyerekek (2) hasznos (3) innováció (1) inspiráló (4) iskola (1) kampány (1) Karácsony (1) klímaakció (1) klímakommunikáció (7) klímapszichológia (1) klímaszkepticizmus (2) klímatörténet (1) klímaváltozás (7) kommunikáció (4) környezetvédelem (5) koronavírus (1) közösségépítés (1) közösségi kert (2) kutatás (1) légszennyezettség (1) marketing (2) mentális egészség (2) mozgalom (1) művészet (1) nemzetközi (1) nevelés (1) okos város (1) oktatás (1) olajipar (1) önkormányzat (3) őserdő (1) összeesküvés-elmélet (1) összefogás (1) óvoda (3) pozitív (1) pszichológia (7) ráhatás kvadráns (1) rendszerinnováció (1) smart city (1) start-up (1) storytelling (4) stratégia (2) szemléletformálás (2) szerző (1) tanároknak (1) társkeresés (1) történetmesélés (4) Trump (1) trump (1) várostervezés (1) workshop (1) zene (1) zöldfelület (3) zöldterület (3) Címkefelhő

Keresés

Archívum

  • 2021 július (1)
  • 2021 március (3)
  • 2020 április (1)
  • 2020 március (1)
  • 2020 február (2)
  • 2020 január (3)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (3)
  • 2019 október (6)
  • Tovább...

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Egyéb

A klímaváltozás és fenntarthatóság lelki (és kommunikációs) oldala.
süti beállítások módosítása
Dashboard