Klímapszichológia

  • Bemutatkozás
A koronavírus sokkal jobb sztori, mint a klímaváltozás

A koronavírus sokkal jobb sztori, mint a klímaváltozás

mit tanulhatunk ebből mi, környezetvédelmi kommunikátorok?

Tavaly év végén érezhetően felerősödött a magyar sajtóban a klímaváltozás témája, rengeteg cikk és előrejelzés jelent meg vele kapcsolatban. Aztán jöttek az ausztrál bozóttüzek, amelyeket a sajtó jó része szintén a klímaváltozáshoz kapcsolt. (bár akadtak természetesen kételkedő hangok, sokszor ezeket nem meglepő módon az olajlobbi támogatta).

Számos környezetvédelemmel és fenntarthatósággal foglalkozó szakember és civil felsóhajtott: végre érdemben szó esik a témáról, végre részletesen tárgyalja a globális felmelegedést a mainstream média.

Aztán jött a vuhan-vírus alias koronavírus, alias COVID-19, és mindent vitt. Hetek óta izgalomban tartja a világot és ennek megfelelően a média is ontja magából a cikkeket - ebben a pillanatban, hogy írom ezt a blogposztot, az Index főoldalán 25 kapcsolódó cikknél hagytam abba a számolást. Az emberek pillanatok alatt képesek miatta változtatni megszokott életvitelükön és váltanak át pánik üzemnmódba: élelmiszerkészleteket és maszkokat halmoznak fel, illetve hétköznapjaik is máshogy néznek ki: sorra mondják le utazásaikat és mindenféle tömeges rendezvényeiket.

corona.jpg

Mit tud a koronavírus, amit a klímaváltozás nem?

Mégis, mit tud a koronavírus, amit a nála egyértelműen jóval veszélyesebb klímaváltozás nem? Miért jobb sztori előbbi és miért nem lesz soha 25 klímaváltozásos cikk az Index főoldalán?

Időtáv

A koronavírust napról napra lehet követni, emiatt képes hosszan lekötni az olvasók figyelmét akik izgalommal figyelhetik a fejleményeket. Egyik nap még csak 4 beteg, következőn meg már 8? Ez valóban izgalmas, nem úgy mint a gyengusz "két fokos átlaghőmérséklet-emelkedés" amire ráadásul több évet kell várni!

Közvetlen érintettség

A koronavírus sem érdekelt bennünket annyira, amíg még csak Kínában volt. Bezzeg most, hogy Olaszország és más európai országok után "végre" Magyarországon is megjelent! Mivel közvetlenül érintettek vagyunk, és bármelyikünk megbetegedhet, ezért jóval érdekesebb, mint a klímaváltozás, amelynek szintén vannak egészségügyi következményei, de ezek vagy hosszútávon érvényesülnek (pl. élelmiszertermelés nehézségei), vagy nem tűnnek olyan komolynak jelenleg. (pl. városi hőstressz) A koronavírusnál kimondták, hogy a betegek 1-2 %-a belehal. Ez lehet bárkinek az anyukája, nagymamája, vagy a szomszéd Béla bácsi. A klímaváltozásnál ilyen számot nem lehet mondani, tehát nem is tűnik annyira veszélyesnek.Az ausztrál bozóttüzek, az olvadó jégsapkák és a szomorú jegesmedvék messze vannak - a BKV vírusgyanús fogantyúja viszont itt leng a szemem előtt!

Komolyan veszik

Míg a klímaváltozásnál azt látjuk, hogy az egyes országok hosszútávon tervezik a karbonlábnyomuk csökkentését és a nagy elhatározások ellenére nagyon lassan megy a karbonsemleges társadalom és gazdaság megvalósítása, az az illúziónk támadhat, hogy annyira nem is súlyos a helyzet. Bezzeg a koronavírus miatt egész Észak-Olaszországot lezárják?! Az már döfi, akkor biztos jóval veszélyesebb is az emberiségre! A klímaváltozás okozta gazdasági károkat is szokták taglalni, na de ott sem pár hét alatt érződik a közvetlen hatás - ebben is kiütéssel nyer a korona.

Egyéni akciók fontossága

Míg a klímaváltozásnál az egyéni akciókat sokszor kényelmetlen végigvinni (pl. szelektív hulladékgyűjtés vagy házszigetelés és társai), addig a koronavírusnál viszonylag egyszerűek ezek: csak ki kell fosztani a boltokat és fel kell otthon halmozni a szappanokat, száraztésztát és WC-papírt illetve kerülni kell a tömeget. Az egyéni akcióknak nagy hatásuk van arra, hogy mennyire kaphatjuk el a vírust: ha folyamatosan mossuk a kezünket, elkerüljük a tüsszögőket, nem tömegközlekedünk, és nem érintjük meg az arcunkat, a fertőződés esélyét nagy mértékben csökkentjük. Ugyanez nem mondható el a klímaváltozásra: csinálhatok én akármit, ha más nem veszi komolyan, én ugyanúgy érintve leszek. 

Izgalmas emberi történetek

A koronavírus kapcsán izgalmas egyéni, emberi történeteket olvashatunk: hogyan küzdött a hős kínai orvos azért, hogy kiderüljön, járvány van, hogyan fertőzte meg két iráni diák Sotés társait - szóval van min borzongani. A számok is érdekesek persze, meg a WHO projekciók, de az emberi oldal az, ami igazán izgalmassá és kézzelfoghatóvá teszi számunkra a jelenséget. Ezzel szemben a klímaváltozást legtöbbször számokban, görbékben, általános következményekben látjuk viszont, ami természetesen unalmas egy idő után. Az ausztrál bozóttüzeknél a szomjazó koalák már képesek voltak érzelmeket kiváltani, na de mennyivel több érzelmet vált ki az, amikor a saját szüleidért aggódhatsz?!

virus.png

Az Index címlapján látszik, mitől jobb sztori a koronavírus, mint a klímaváltozás: közvetlen érintettség van, hiszen kihat a munkánkra is, és mi is elkaphatjuk, ott az izgalmas emberi történet a bergamói orvosról aki szerint a helyzet drámai, és ott van az is, hogy komolyan veszik a vírust, hiszen egy egyenruhás ember is beszédet mond róla.

Mit tanulhatnak a környezetvédők a koronavírustól?

A klímaváltozással, fenntarthatósággal és környezetvédelemmel kapcsolatos kommunikáció ugyan soha nem lesz olyan, mint a koronavírusé, mégis, pár dolgot azért tanulhatunk a jelenlegi helyzetből.

Időtáv

Az átlaghőmérséklet változása évekbe telik, de kommunikálhatunk rövidebb távú jelenségeket. Például egy év alatt mennyivel csökkent a beporzó rovarok száma, vagy egy hónap alatt mennyivel lehet csökkenteni a háztartási hulladék mennyiségét. 

Közvetlen érintettség

Fordítsuk le helyi szintre a problémát, beszéljünk a hazai fajok védelméről a jegesmacik és a koalák helyett, beszéljünk arról, hogy Magyarországon hány idős embert veszélyeztetnek a hőhullámok, illetve hány gyermek asztmáját okozta a szennyezett városi levegő.

Komolyan veszik

Adott projekt kommunikációjába vonjuk be a helyi megmondóembereket, celebeket, politikusokat és bárkit aki tekintélynek számít, hogy a nagyközönség számára úgy tűnjön, valóban fontos az ügy, amiről szó van. 

Egyéni akciók fontossága

Hangsúlyozzuk azokat a lehetőségeket, amiket az egyén tehet a környezetéért adott téma kapcsán, és próbáljunk mérőszámokat ezek mellé rendelni. Például ha a munkába kerékpárral jár be, számoljuk ki, mennyi kalóriát égetett el ezzel, vagy mennyi benzint és pénzt spórolt magának. Vagy vegyük rá, hogy méhbarát balkonládát tegyen az erkélyére és kérjük meg, hogy figyelje meg milyen rovarok látogatják meg a virágokat. Esetleg kérjük meg, hogy egy hétig vásároljon csomagolásmentesen és mérje, hány gramm szemét keletkezett.

Izgalmas történetek

Végezetül pedig próbáljunk lehetőség szerint mindent emberi történetekkel illusztrálni. Vegyünk példát a bulvárról, amely általában egyéni példákon keresztül világít meg adott jelenséget, így elérve, hogy a közönség érzelmileg is kapcsolódni tudjon az emberi oldalhoz. Mutassuk be az egyéni akciók és a közösség erejét, mint például ezekben a klímatörténetekben. 

A fentiek bevetésével sem garantálható, hogy amíg zajlik a járvány, a klímaváltozás témája egyszer is letaszítja a koronavírust a főcímekből, de hosszútávon biztosan jobb sztori lesz belőle, mint most!

Szólj hozzá! storytelling történetmesélés klímakommunikáció koronavírus Tovább
A koronavírus sokkal jobb sztori, mint a klímaváltozás Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Szólj hozzá!

Ajánlott bejegyzések:

  • Beszéljünk-e klímaváltozásról már az óvodában? Beszéljünk-e klímaváltozásról már az óvodában?
  • Hogyan közöljük a gyerekekkel, hogy a bolygónak kampec? Hogyan közöljük a gyerekekkel, hogy a bolygónak kampec?
  • Klímaváltozás - hogyan ne veszítsük el a fejünket (és maradjunk hatékonyak?) Klímaváltozás - hogyan ne veszítsük el a fejünket (és maradjunk hatékonyak?)
  • Az őserdőmentő fehér ember esete a zöld békával Az őserdőmentő fehér ember esete a zöld békával
  • Városi kertészkedés gangsta-style Városi kertészkedés gangsta-style

A bejegyzés trackback címe:

https://klimapszichologia.blog.hu/api/trackback/id/tr8015512262

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
Facebook

A klímaváltozás lelki oldala.

Bemutatkozás

  • Bemutatkozás

Hasznos! (segédanyagok, cikkek)

  • Önkormányzatoknak
  • Trénereknek, tanároknak
  • Zöldterületek + egészség

Utolsó kommentek

  • klímapszichológus: @A Joda visszatér: a célom a blogon nem a klímaváltozás tudományos alapjainak ismertetése vagy meg... (2021.07.08. 08:05) Beszéljünk-e klímaváltozásról már az óvodában?
  • A Joda visszatér: @arthurthedent: Egyébként azt az oxigént, amely az esőerdőkben termelődik, az ott élő állatok fel ... (2021.07.08. 07:55) Beszéljünk-e klímaváltozásról már az óvodában?
  • A Joda visszatér: @klímapszichológus: Nem vagyok zöldellenes, egy csomó káros anyagot okádnak a gyárkéményének, erőm... (2021.07.08. 07:55) Beszéljünk-e klímaváltozásról már az óvodában?
  • klímapszichológus: @A Joda visszatér: legfeljebb feleslegesen tettük zöldebbé és fenntarthatóbbá a bolygót. Affene! w... (2021.07.07. 08:05) Beszéljünk-e klímaváltozásról már az óvodában?
  • A Joda visszatér: Azt is mondjuk el nekik, hogy a klímaváltozás nem a CO2 kibocsátás miatt van : magyarnarancs.hu/t... (2021.07.07. 08:02) Beszéljünk-e klímaváltozásról már az óvodában?
  • Utolsó 20

Friss topikok

  • klímapszichológus: @A Joda visszatér: a célom a blogon nem a klímaváltozás tudományos alapjainak ismertetése vagy meg... (2021.07.08. 08:05) Beszéljünk-e klímaváltozásról már az óvodában?
  • klímapszichológus: @Kovacs Nocraft Jozsefne: Ahogy azt már többször említettem, ez nem a klímaváltozás tudományával f... (2020.01.22. 09:25) Hogyan közöljük a gyerekekkel, hogy a bolygónak kampec?
  • klímapszichológus: @laci_52: a klímaváltozással foglalkozó kutatók legalább 97%-a egyetért azzal, hogy ember okozza. (2019.12.26. 14:21) 5 tipp Karácsonyra a családi klímabeszélgetésekhez
  • klímapszichológus: A továbbiakban a rasszista tartalmú kommenteket moderálom. @midnight coder, a rasszista megfogalma... (2019.11.12. 07:39) Az őserdőmentő fehér ember esete a zöld békával
  • klímapszichológus: @Alick: Örülök, hogy hasznosnak találod az oldalt! ;-) (2019.11.07. 22:02) Klímahiszti vagy jogos para? Te hogyan küzdesz meg a klímaváltozással?

Bejegyzések

  • Beszéljünk-e klímaváltozásról már az óvodában?
  • Mi az a társadalmi marketing? És hogyan változtathatja meg a világot?
  • Fenntarthatóságra nevelés óvodáskorban
  • Kihez hogyan szóljunk?
  • A hatékony önkormányzati klímakommunikáció alapjai
  • A koronavírus sokkal jobb sztori, mint a klímaváltozás
  • Update Norbi és a klímaváltozás pszichológiája
  • 6+1 módszer az óvodai/iskolai légszennyezettség ellen
  • Nem hiszel a klímaváltozásban? Kevesebbet fogsz szexelni.
  • Hogyan közöljük a gyerekekkel, hogy a bolygónak kampec?

Címkék

bevonás (2) civil (1) coaching (1) család (1) depresszió (1) egészség (1) erdőfürdő (1) esemény (1) fák (1) fenntarthatóság (7) gyerekek (2) hasznos (3) innováció (1) inspiráló (4) iskola (1) kampány (1) Karácsony (1) klímaakció (1) klímakommunikáció (7) klímapszichológia (1) klímaszkepticizmus (2) klímatörténet (1) klímaváltozás (7) kommunikáció (4) környezetvédelem (5) koronavírus (1) közösségépítés (1) közösségi kert (2) kutatás (1) légszennyezettség (1) marketing (2) mentális egészség (2) mozgalom (1) művészet (1) nemzetközi (1) nevelés (1) okos város (1) oktatás (1) olajipar (1) önkormányzat (3) őserdő (1) összeesküvés-elmélet (1) összefogás (1) óvoda (3) pozitív (1) pszichológia (7) ráhatás kvadráns (1) rendszerinnováció (1) smart city (1) start-up (1) storytelling (4) stratégia (2) szemléletformálás (2) szerző (1) tanároknak (1) társkeresés (1) történetmesélés (4) Trump (1) trump (1) várostervezés (1) workshop (1) zene (1) zöldfelület (3) zöldterület (3) Címkefelhő

Keresés

Archívum

  • 2021 július (1)
  • 2021 március (3)
  • 2020 április (1)
  • 2020 március (1)
  • 2020 február (2)
  • 2020 január (3)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (3)
  • 2019 október (6)
  • Tovább...

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Egyéb

A klímaváltozás és fenntarthatóság lelki (és kommunikációs) oldala.
süti beállítások módosítása
Dashboard