Klímapszichológia

  • Bemutatkozás
Az őserdőmentő fehér ember esete a zöld békával

Az őserdőmentő fehér ember esete a zöld békával

így fordítsd le a "gondolkozz globálisan, cselekedj lokálisan" szlogent!

A klímaváltozás a legrosszabb sztori, hiszen mindenhol ott van, de a fejlettebb országokban (ahol lenne erőforrás bármit is tenni ellene) egészen jól meg lehet úszni a következményeit. A legjobban pedig éppen azokat sújtja, akik a fejlődő országokban élnek, amelyeket sokszor épp az előnyöket élvező fejlettek zsákmányoltak ki.

Ha kizsákmányolás, fejlődő országok problémái és gazdasági (össze)függés, kézenfekvő téma az őserdőirtás. Az egész közösségi média "felrobbant" idén az égő Amazonas látványától, adománygyűjtésbe kezdett jópár honfitársunk (hogy hova ment a pénz, az sokszor nem volt teljesen világos), politikusok ingatták megrendülve a fejüket a kamerák előtt. Az őserdők kiirtásáról mindannyian tehetünk, ugyanis ez legtöbbször a fejlett vilából érkező kereslet miatt történik.. Ez már rég nem az a szint, amikor a helyi gazdák kivágnak maguknak egy kis területet, hogy ott gazdálkodhassanak. Az erdőirtás ipari szinten megy. És közünk van hozzá. 

beka.jpg

De mégis, mi közünk van hozzá és milyen ráhatásunk lehet az egészre? Mit tehetünk mi a karosszékünkből az őserdőirtás megállításáért? Hogyan lehet a "gondolkozz globálisan, cselekedj lokálisan" jelszót konkrét cselekedetekre váltani? Meddig terjedhet a szolidaritásunk ami nem csupán lájkokban és megosztásokban csúcsosodik ki? És hogyan lehet értelmes tevékenységre ösztönözni az aggódókat hatékony kommunikációval?

Erre hoztam ma egy példát, a Rainforest Alliance Follow the Frog kampányfilmjét, ami tökéletesen összefoglalja a nyugati ember sokszor talán nevetségesnek tűnő igyekezeteit a "jobb emberségre", fantáziáit és vágyait, és a végén konkrét cselekvési javaslatot ad, amivel innen, messziről is hatni tudunk távoli problémákra. Zseniális kisfilm, rengeteg poénnal!

Itt is a történetmesélés miatt üt annyira a film, és azért, mert egyik legmélyebb vágyunkat, a "hőssé válást" teszi meg témájának és karikírozza ki azzal az üzenettel, hogy hősnek lenni nem mindig lehetséges, és talán nincs is rá szükség. Egy nagyívű és hatásában kétséges gesztus helyett a mindennapokban kell "helytállnunk", a tudatos fogyasztói döntéseinkkel és választásainkkal, tisztában léve azzal, hogy privilegizált helyzetben vagyunk és a mi döntéseink nagyon távolra is hathatnak. Ezt a szájbarágós, ezerszer elmondott üzenetet fordítja le a kisfilm, nagyszerűen alkalmazva a humort, miközben ügyesen gúnyolja ki az őslakosokat megmentő fehér ember toposzát. 

 

16 komment kampány kommunikáció storytelling őserdő történetmesélés Tovább
Az őserdőmentő fehér ember esete a zöld békával Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
16 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Nem hiszel a klímaváltozásban? Kevesebbet fogsz szexelni. Nem hiszel a klímaváltozásban? Kevesebbet fogsz szexelni.
  • Hogyan közöljük a gyerekekkel, hogy a bolygónak kampec? Hogyan közöljük a gyerekekkel, hogy a bolygónak kampec?
  • Klímaváltozás - hogyan ne veszítsük el a fejünket (és maradjunk hatékonyak?) Klímaváltozás - hogyan ne veszítsük el a fejünket (és maradjunk hatékonyak?)
  • 5 tipp Karácsonyra a családi klímabeszélgetésekhez 5 tipp Karácsonyra a családi klímabeszélgetésekhez
  • A fáktól tényleg boldogabbak leszünk? A fáktól tényleg boldogabbak leszünk?

A bejegyzés trackback címe:

https://klimapszichologia.blog.hu/api/trackback/id/tr9815295192

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

the real fogash 2019.11.10. 10:25:16

Rögtön az első két mondat hazugság, innét indítva értelmetlen az egész írás. A Földnek egyetlen problémája van: a fejlődő országok lakossága brutális mértékben túlszaporodik. Minden más ebből következik. Kehet itt huhogni a nyugat kizsákmányolásáról, de a valóság az, hogy a 6milliárd afrikai/ázsiai ember olyan mértékben teszi tönkre a bolygót, hogy amellett minden más eltörpül...
Válasz erre 

klímapszichológus 2019.11.10. 10:48:56

@the real fogash: Amit írsz, az az egyik kedvenc klímamítosz, amely többször megjelent már itt a blogon is a hozzászólások között. Az igazság azonban az, hogy a Föld legszegényebb 3.5 milliárd embere pusztán 10%-nyit tesz hozzá a globális kibocsátásokhoz, miközben ők azok akik a klímaváltozás negatív hatásainak leginkább kitett területein élnek. A leggazdagabb 10% pedig a globális kibocsátások 50%-ért felelős. Közéjük tartozunk mi is. Ajánlom figyelmedbe: www.globaljustice.org.uk/blog/2019/mar/9/how-racist-myths-built-population-growth-bogey-man
Válasz erre 

Szalay Miklós 2019.11.10. 11:09:51

@the real fogash: A földnek két problémája van: az egyik valóban a túlnépesedés. A másik meg a pazarlás. Az egyik a szegény, a másik a gazdag orszáágoktól jön elsősorban. Éppen ezért az egész problémát csak együtt lehet megoldani, mindenkinek meg kellene tennie a magáét.

Bővebben:

egyvilag.hu/temakep/078.shtml

Ez pedig egy másik írás a klímaprobléma aktualitásai kapcsán (ENSZ konferenca, Greta Thunberg):

egyvilag.blog.hu/2019/10/24/egyeb_2019_klimavaltozas

Meg ez is ide kapcsolódik az egyenlőtlenségről:

egyvilag.hu/temakep/100.shtml
Válasz erre 

midnight coder 2019.11.10. 11:13:09

@klímapszichológus: Ez az, ami valójában mítosz. A sok kicsi zöld simán elhiszi, hogy Kunta Kinte ma is a fűkunyhójában él és antilopra vadászik (azt ne részletezzük, hogy a fenti Kunta Kinte-nek mekkora az ökológiai lábnyoma, azaz hány négyzetkilométer terület kell egy vadászatból élõ Kunta-Kinte fenntartásához). Csakhogy, az antilopok rég elfogytak, és Kunta-Kinte unokái városlakók. Nyomorú körülmények között ugyan, de korántsem 0 CO2 kibocsájtással.
Válasz erre 

klímapszichológus 2019.11.10. 11:28:11

@Szalay Miklós: pontosan!
Válasz erre 

Örömhernyó 2019.11.10. 11:39:55

A harmadik világ túlnépesedése a fő gond. A fehér ember elvitte nekik a védőoltást, modern orvoslást, de emellett nem kötelezte abortuszra, művi meddővé tételre, fogamzásgátlásra a harmadik világ lakosságát. És most hogy az indiai, kínai, indonéz, brazil, kongói is nyugati színvonalon akar élni, megugrott a fogyasztás, aminek a kapitalisták örülnek is nagyon.
A kelet-európai ember tapasztalatom szerint a világon talán a legtakarékosabb, legkevésbé pazarló. Ugyanis a fogyasztói árak már nyugati szintűek, a bérek meg negyede. Tehát esélye sincs sokat fogyasztani.
A harmadik világban igaz, hogy kevesebbet keresnek az emberek, de az árak is alacsonyak, tehát könnyebb fogyasztani. Mennyi trópusi fát fogyaszt a magyar? Mennyi pálmaolajat használ? A magyar ember jellemzően helyben vagy szomszédos országokban termelt termékeket vesz.
Válasz erre 

Dyra-Papa 2019.11.10. 11:47:35

@the real fogash: az egy főre jutó fogyasztást nézd már meg ha lesz időd a fejlett és a fejletlen országokban. Aztán dobbented fogod látni hogy ők az USA lakossága többet zabal, szar, vesz kütyüket mint egész Afrika együtt véve.
Válasz erre 

midnight coder 2019.11.10. 11:50:05

@Örömhernyó: Alapvetően eleve hülye megközelítés a dolgot a fogyasztás csökkentése irányából megközelíteni. A környezetvédelem mint olyan, igazából csak a gazdag, nyugati országok luxusa, a szegényebb országok max. azért védik a környezetüket, hogy ezeknek az országoknak bizonyos igényeit kielégítsék (Pl. turizmus). Ergo, a fogyasztáscsökkentéssel hosszabb távon max. a zöldek számát lehet radikálisan csökkenteni, ami ugyan a bolygó számára határozottan pozitív jelenség (Pl. nem növelik a CO2 kibocsájtást az atomellenes hisztivel), de igazából ezen túl nem visznek közelebb a katasztrófa elkerüléséhez.
Válasz erre 

midnight coder 2019.11.10. 11:52:11

@Dyra-Papa: Ja. Csak ha modjuk egy 50 éves periódust nézel - és nem számolsz az USA-ba beáramló mexikóiakkal - akkor azt látod, hogy a pazarló fehér emberek száma csökken. Ehhez képest Afrika népessége 2050-ig duplázódni fog, majd az évezred végére ismét. Ez akkor is 4x annyi CO2 lenne, ha minden afrikai polgár beérné a mai életszínvonalával, ami megint csak valószínûtlen.
Válasz erre 

midnight coder 2019.11.10. 11:56:33

@Dyra-Papa: Másrészt, azt a helyzetet, ami mára kialakult csak technológiai fejlesztéssel lehet megoldani, ami vagy az USA-ból, vagy Kínából, esetleg az EU-ból jön majd. Afrikában ehhez max. azzal tudnak hozzátenni, hogy a varázsló lejt egy táncot a tûz körül.
Válasz erre 

Leylandi 2019.11.10. 15:00:27

@midnight coder: Naiv ábránd azt hinni, hogy technológiával ellensúlyozható az emberi önzés, pazarlás. Az ember, mint faj is ugyanazt az utat követi (keletkezés, túlszaporodás, összeomlás, kihalás), amit a világ összes más faja. Csak azt hisszük, mi minden felett állunk. Hát tévedés. Lehet, hogy néhány emberben felébred a lelkiismeret, de a 99% önző, önpusztító geci, akár a sáskák vagy a vírusok, ráteheted a rákos tüdeje képét a cigisdobozára, akkor is. Bárki azt hiszi, örökké fogunk élni??? Pár évtized, és nyakunkon a háború. Élelemért, vízért, élőhelyért. Mindig voltak háborúk, és mindig is lesznek. Az egyik majd sikerül, van már fegyverünk hozzá. Ennyi naiv embert, pfffff...
Válasz erre 

midnight coder 2019.11.10. 19:58:50

@Leylandi: Az embert az állattól a technológia használata különbözteti meg. És ez hatékonyabb eszköz bárminél. Egy fajnak évmilliók kellenek ahhoz, hogy alkalmazkodjon egy-egy helyzethez, Pl. hogy hosszú, meleg bundát növesszen a hideg ellen. Az ember pedig csinál magának kabátot pár nap alatt. Ugyan a mostani problémánkat a technológia okozta, de viszonylag könnyen ki is lehet védeni a következményeket ugyanezzel a technológiával. A probléma inkább az, hogy az emberiség hajlamos ideológiák, illetve vallások mentén gondolkodni a józan ész helyett. Ilyen ideológia volt anno a kereszténység és a szent inkvizíció, a nácizmus, a kommunizmus, és most ilyen a zöld mozgalom is.
Válasz erre 

Leylandi 2019.11.10. 22:32:19

@midnight coder: Mindegy a technológia, az emberek nagyobbik része nettó hülye, és ez ellen semmi nem véd meg. Kábítószer, alkohol, cigaretta, telhetetlenség, lustaság, önzőség, önpusztító életmód, bűnözés, háborúk. Melyik ellen véd meg a mindenhatónak hitt technológiád? Az ideológiák ellen a legkevésbé. Vagy megtanulunk kevesebben lenni (amit kétlek, mert szembemenne természeti törvényekkel, ösztönökkel), vagy elmúlunk erről a bolygóról, ahogy egy idő után minden faj. Nézzétek meg, milyen világ lett Szíriában az elsivatagosodás, a hirtelen tönkremenő mezőgazdaság, és vele párhuzamosan az irdatlan népszaporulat miatt. Nna. Olyan lesz itt is.
Válasz erre 

chrisred 2019.11.11. 05:28:43

@midnight coder: Téves. Az állatvilágban egyáltalán nem ritka, hogy egy állatfaj egy másiknak testburkát vagy a testhőjét használja fel, hogy optimalizálja az életkörülményeit. Az embert az állatvilágtól az előrelátó gondolkodás különbözteti meg, az eszközhasználat csak következmény. Az előrelátó gondolkodás meg azt diktálja a nyugati világ lakosságának, hogy számára és főleg az utódai számára káros következményekkel jár annak a XIX. századi paradigmának az alkalmazása, hogy mindent behabzsoljon, mindent a saját birtokába vegyen a környezetéből, amit meg tud szerezni.
Válasz erre 

BiG74 Bodri 2019.11.11. 08:16:19

@midnight coder:
Te tényleg azt hiszed, hogy a technológia old meg mindent? Eleve nem látsz tisztán. Az afrikai tömegek ökolábnyoma nőtt? Ez maximum a mai, dugjuk a fejünket a homokba, és amúgy is mi vagyunk a királyok gondolkodásmód. Annyira egyszerű, mint egy faék. Tudom, van aki szereti leegyszerűsítve tálalni a dolgokat, mert máshogy nem veszi be a gyomra, vagy másként nem is fogja fel.
Tök unalmas, hogy a napi megélhetésért, jobb életért küzdő milliók nyakába akarod varrni azt a pazarlást amit a fejlett világ visz végbe. Persze tudom, ők amúgy sem érdemlik meg, hiszen minden használhatót a fehérembertől, most meg a sárgától tanultak.
Gondolom nagyüzemileg azért írtják az esőerdőket, mert a sok afrikai követeli az értékes faanyagot, meg a szóját, meg a húst. Afrikában is azért vágják az erdőket mert, mert kell a sok kisköcsögnek főzni. Bár valahogy mindig Európában köt ki az értékes rakomány.
Lehet, hogy nem voltak egy fejlett népek, de náluk a nyugati fejlettség kimerült a természetikincsek elrablásában. Cserébe kaptak mindent amit lehetet, fehér hatalmat, környezetszennyezést, áldemokráciát. Bár tudom, az afrikai kontinensen jelenleg folyó ipari termelés a világ baja, meg az a sok elherdált élelmiszer, ls nyersanyag amiből nap, mint nap váltogatják autóikat, telefonjaikat, bútoraikat, és nap, mint nap öntenek ki ezertonnányi élelmiszert a kukákba.

Aki a gondot az elmaradott világ túlnépesedésében látja, az halálra van ítélve, sajnos a többivel együtt.
Válasz erre 

klímapszichológus 2019.11.12. 07:39:24

A továbbiakban a rasszista tartalmú kommenteket moderálom. @midnight coder, a rasszista megfogalmazások, néhol vicceskedő, ugyanakkor a másikat mélységesen lenéző szavak és kifejezések arra jók, hogy távolítsuk magunktól a problémát azáltal, hogy egyrészt másokra kenjük annak okát, másrészt dehumanizáljuk a másik embert és embercsoportot. Így a magas piedesztálról nézve könnyebb elfogadni, hogy nekik nehezebb sorsuk van, ők veszélyeztetettebbek, a legvalószínűbben ők halnak meg elsőként a klímaváltozás következményeitől (kiszáradás, termőképtelen talaj, anyagi források hiánya stb).Mivel nem is igazi emberek (mint mi, már nyelvileg sem érdemelnek egyenlő bánásmódot hát még egyébként), ezért kit érdekelnek, ők csak egy tömeg, egy mennyiség, amit "kezelni" kell.
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook

A klímaváltozás lelki oldala.

Bemutatkozás

  • Bemutatkozás

Hasznos! (segédanyagok, cikkek)

  • Önkormányzatoknak
  • Trénereknek, tanároknak
  • Zöldterületek + egészség

Utolsó kommentek

  • klímapszichológus: @A Joda visszatér: a célom a blogon nem a klímaváltozás tudományos alapjainak ismertetése vagy meg... (2021.07.08. 08:05) Beszéljünk-e klímaváltozásról már az óvodában?
  • A Joda visszatér: @arthurthedent: Egyébként azt az oxigént, amely az esőerdőkben termelődik, az ott élő állatok fel ... (2021.07.08. 07:55) Beszéljünk-e klímaváltozásról már az óvodában?
  • A Joda visszatér: @klímapszichológus: Nem vagyok zöldellenes, egy csomó káros anyagot okádnak a gyárkéményének, erőm... (2021.07.08. 07:55) Beszéljünk-e klímaváltozásról már az óvodában?
  • klímapszichológus: @A Joda visszatér: legfeljebb feleslegesen tettük zöldebbé és fenntarthatóbbá a bolygót. Affene! w... (2021.07.07. 08:05) Beszéljünk-e klímaváltozásról már az óvodában?
  • A Joda visszatér: Azt is mondjuk el nekik, hogy a klímaváltozás nem a CO2 kibocsátás miatt van : magyarnarancs.hu/t... (2021.07.07. 08:02) Beszéljünk-e klímaváltozásról már az óvodában?
  • Utolsó 20

Friss topikok

  • klímapszichológus: @A Joda visszatér: a célom a blogon nem a klímaváltozás tudományos alapjainak ismertetése vagy meg... (2021.07.08. 08:05) Beszéljünk-e klímaváltozásról már az óvodában?
  • klímapszichológus: @Kovacs Nocraft Jozsefne: Ahogy azt már többször említettem, ez nem a klímaváltozás tudományával f... (2020.01.22. 09:25) Hogyan közöljük a gyerekekkel, hogy a bolygónak kampec?
  • klímapszichológus: @laci_52: a klímaváltozással foglalkozó kutatók legalább 97%-a egyetért azzal, hogy ember okozza. (2019.12.26. 14:21) 5 tipp Karácsonyra a családi klímabeszélgetésekhez
  • klímapszichológus: A továbbiakban a rasszista tartalmú kommenteket moderálom. @midnight coder, a rasszista megfogalma... (2019.11.12. 07:39) Az őserdőmentő fehér ember esete a zöld békával
  • klímapszichológus: @Alick: Örülök, hogy hasznosnak találod az oldalt! ;-) (2019.11.07. 22:02) Klímahiszti vagy jogos para? Te hogyan küzdesz meg a klímaváltozással?

Bejegyzések

  • Beszéljünk-e klímaváltozásról már az óvodában?
  • Mi az a társadalmi marketing? És hogyan változtathatja meg a világot?
  • Fenntarthatóságra nevelés óvodáskorban
  • Kihez hogyan szóljunk?
  • A hatékony önkormányzati klímakommunikáció alapjai
  • A koronavírus sokkal jobb sztori, mint a klímaváltozás
  • Update Norbi és a klímaváltozás pszichológiája
  • 6+1 módszer az óvodai/iskolai légszennyezettség ellen
  • Nem hiszel a klímaváltozásban? Kevesebbet fogsz szexelni.
  • Hogyan közöljük a gyerekekkel, hogy a bolygónak kampec?

Címkék

bevonás (2) civil (1) coaching (1) család (1) depresszió (1) egészség (1) erdőfürdő (1) esemény (1) fák (1) fenntarthatóság (7) gyerekek (2) hasznos (3) innováció (1) inspiráló (4) iskola (1) kampány (1) Karácsony (1) klímaakció (1) klímakommunikáció (7) klímapszichológia (1) klímaszkepticizmus (2) klímatörténet (1) klímaváltozás (7) kommunikáció (4) környezetvédelem (5) koronavírus (1) közösségépítés (1) közösségi kert (2) kutatás (1) légszennyezettség (1) marketing (2) mentális egészség (2) mozgalom (1) művészet (1) nemzetközi (1) nevelés (1) okos város (1) oktatás (1) olajipar (1) önkormányzat (3) őserdő (1) összeesküvés-elmélet (1) összefogás (1) óvoda (3) pozitív (1) pszichológia (7) ráhatás kvadráns (1) rendszerinnováció (1) smart city (1) start-up (1) storytelling (4) stratégia (2) szemléletformálás (2) szerző (1) tanároknak (1) társkeresés (1) történetmesélés (4) trump (1) Trump (1) várostervezés (1) workshop (1) zene (1) zöldfelület (3) zöldterület (3) Címkefelhő

Keresés

Archívum

  • 2021 július (1)
  • 2021 március (3)
  • 2020 április (1)
  • 2020 március (1)
  • 2020 február (2)
  • 2020 január (3)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (3)
  • 2019 október (6)
  • Tovább...

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Egyéb

A klímaváltozás és fenntarthatóság lelki (és kommunikációs) oldala.
süti beállítások módosítása
Dashboard